Obywatel-Prezydent

Skacha-O_2
Już od piątku w Dolnośląskim Centrum Fotografii „Domek Romański” będzie można oglądać wystawę autorstwa Alana Pajera, Oldřicha Śkáchy, Bohdana Holomíčka i Přemysla Fialky, upamiętniającą Václava Havla, jedną z najważniejszych postaci w historii Czech i całego Regionu Europy Środkowej.

Skacha-O_1
Václav Havel (1936-2011) wybitny literat, dramatopisarz i eseista, ale przede wszystkim niezłomny obrońca demokracji i praw człowieka. Był legendarnym przywódca czeskiej opozycji, jego życie było pełne wyzwań i napięć między literaturą a polityką. Zawsze zabierał głos w sprawach ważnych, walczył za wolność innych, walczył za swoje ideały, nawet za cenę utraty własnej wolności. Nigdy się nie poddawał, nie zniechęcał, nawet w sytuacjach, które zdawały się na pozór beznadziejne. To zadziwiająca postać o drobnej sylwetce i nadludzkiej sile, nigdy nie dopuszczająca do siebie żadnego lęku. Działał w obronie więźniów politycznych i stał się współzałożycielem inicjatywy obywatelskiej Karta 77, a także Forum Obywatelskiego. Zwolniony z więzienia w maju 1989 roku, już w grudniu tego samego roku został wybrany na prezydenta Czechosłowacji. Od 1993 roku, przez dwie kadencje, pełnił urząd prezydenta Republiki Czeskiej, doprowadzając kraj do NATO oraz przygotowując go do wstąpienia do Unii Europejskiej.

Pajer-A_1
Wystawa pokazuje tego wybitnego człowieka w różnych sytuacjach, część zdjęć została wykonana podczas oficjalnych wizyt. Mamy więc spotkanie z Javierem Solaną, Billy Clintonem, a także powitanie papieża Jana Pawła II w Pradze, 21 kwietnia 1997 roku. Niektóre z pokazywanych prac powstały w latach siedemdziesiątych, czyli w okresie kiedy Havel był represjonowany. Autorem tych zdjęć jest Oldřich Škácha (np. List otwarty Václava Havla do Gustava Husaka, I sekretarza Komunistycznej Partii Czechosłowacji napisany w obronie praw człowieka, u góry). Warto tu zaznaczyć, że Škácha towarzyszył Havlowi przez ponad 30 lat życia, stając się częścią jego intymnego świata. Widzimy więc Havla jako polityka, artystę, męża, przyjaciela, ale przede wszystkim jednostkę uwikłaną w swoją współczesność. To historia artysty, który zostaje symbolem i inspiracją dla ludzi z całego świata – walczących o wolność, represjonowanych z tego powodu. Jest to również historia człowieka, który nie chciał zostać prezydentem, marząc raczej o zwyczajnym życiu w zwyczajnym wolnym kraju.

Pajer-A_2
Wystawa potrwa do 27 sierpnia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.