Nowości od Sony. Skromne, żadnych aparatów

wireless-lighting-control-5
Firma Sony zaprezentowała obiektyw Zeiss Planar T* FE 50 mm F1,4 ZA i znany już od czterech miesięcy radiowy system sterowania oświetleniem. Poinformowała też, że pokazany w lutym 2016 roku zoom Sony FE 70-200 mm f/2.8 GM OSS pojawi się w sprzedaży w cenie 2598 USD. Będzie też już można kupić dwa telekonwertery Sony FE 1.4x i Sony FE 2.0x za 548 USD. Od 13 lipca sprzęt ten znajdzie się w ofercie (w systemie pre-orders) m.in. sklepu B&H.

Zeiss-Planar-T-FE50mm-F14-Z
Zeiss Planar T* FE 50 mm F1,4 ZA jest przeznaczony do pełnoklatkowych bezlusterkowców Sony z serii A7 i pojawia się trzy miesiące po premierze konsumenckiego FE 50 mm f/1,8. Adresatem nowego obiektywu są zawodowcy, jego cena wyniesie około 1800 euro (prawdopodobnie w Polsce niecałe 7500 złotych). Obudowa została uszczelniona, całość jest odporna na pył i wilgoć i niskie temperatury (do –10 stopni Celsjusza). Obiektyw zapewnia wysoką rozdzielczością w całym zakresie przysłon i składa się z 12 elementów w 9 grupach. W układzie optycznym znajdziemy elementy asferyczne oraz soczewki o obniżonym współczynniku dyspersji. Powłoki przeciwodblaskowe Zeiss T* eliminują odblaski i flary, a pierścieniowy silnik SSM ma gwarantować szybkie i precyzyjne nastawienie ostrości. Przełącznik na korpusie pozwala na regulację pracy pierścienia przysłony między trybem stopniowym, a bezstopniowym, co pozwoli na efektywną pracę także podczas filmowania. Na uwagę zasługuje 11-listkowa przysłona która daje bardzo przyjemne rozmycie tła.

Wireless-Lighting-Control-S
Z kolei radiowy system sterowania oświetleniem nie jest zupełną nowością. Prototyp został pokazany na początku marca podczas targów WPPI 2016 (Wedding & Portrait Photography Conference & Expo) w Las Vegas. Później odbyło się kilka prezentacji i pokazów zamkniętych. W skład systemu wchodzi sterownik bezprzewodowy FA-WRC1M oraz odbiornik bezprzewodowy FA-WRR1. Zestaw umożliwi bezprzewodową współpracę pomiędzy aparatami i zewnętrznymi lampami błyskowymi. Maksymalny zasięg wynosi 30 metrów, można sterować nawet 15 fleszami (w 5 grupach). Nowy system pozwala na synchronizację lamp z czasami otwarcia migawki od 1/250 sekundy, dostępny będzie też tryb synchronizacji z krótkim czasem ekspozycji (HSS). Do wyboru jest 25 poziomów mocy błysku (1/1, 1/2, 1/4, 1/8, 1/16, 1/32, 1/64, 1/128, 1/256) regulowanych z dokładnością do 1/3 EV. Użytkownik może zmieniać tryb pracy, względną moc błysku i kompensację ekspozycji w zdalnych lampach za pomocą lokalnego sterownika wyposażonego w panel sterowania. Sterownik pozwala sprawdzać stan łączności z poszczególnymi odbiornikami, co ułatwia pracę w pojedynkę lub w małym zespole.

wireless-lighting-control-2
System będzie można już kupić we wrześniu, miesiąc wcześniej pojawi się aktualizacja oprogramowania do A7 II, A7R II, A7S II.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.