Krajobrazy idealne Tadeusza Wańskiego

Wanski-Tadeusz_2
Od paru dni w katowickiej Galerii Pusta można oglądać wystawę „Krajobrazy idealne” jednego z najwybitniejszych polskich przedstawicieli piktorializmu, Tadeusza Wańskiego. Kolekcja kilkudziesięciu prac reprezentuje konsekwentnie uprawiany styl artysty, idealizujący rzeczywistość, skupiony na poszukiwaniu i obrazowaniu piękna poprzez wybór motywu i techniki wykonania odbitki.

Zobaczymy więc wybrane prace powstałe w latach 1932-1957, są to zarówno najbardziej znane fotogramy artysty, jak i te rzadko prezentowane i publikowane. Wszystkie są dobrze zachowanymi oryginałami, opatrzonymi stemplami autorskimi. Zdjęcia pochodzą z archiwum Fotoklubi i ZPAF-u.

Wanski-Tadeusz_3
Skupiony na poszukiwaniu i obrazowaniu piękna, Tadeusz Wański tworzył swoisty malarski styl krajobrazów o miękkich, rozmytych konturach; znakomicie oddawał nastrój zarówno krajobrazu, jak i zabytkowej architektury. Umiejętnie wydobywał urodę przedstawianych pejzaży, uprawiał także swobodne techniki fotograficzne: gumę, pigment i bromolej. Nie stronił od izohelii i nowatorskich działań, Od 1926 r. był członkiem, a od 1930 r. prezesem Towarzystwa Miłośników Fotografii w Poznaniu. Od 1947 należał do ZPAF-u. Był także współzałożycielem i członkiem dożywotnim Fotoklubu Polskiego. Razem z Tadeuszem Cyprianem oraz Bolesławem Gardulskim założył ugrupowanie „Trójlistek”, nazwa nawiązywała do zrzeszenia „prywatno-twórczego” trzech członków wiedeńskiego Camera-Clubu: Watzeka, Henneberga i Kuhna którego celem było doskonalenia tzw. „gumy”.

Wanski-Tadeusz_4
Wystawa zdjęć jest tylko próba pokazania dorobku tego wielkiego Artysty, którego cała twórczość niegdy nie była w pełni zaprezentowana. Wański w swoich pracach ograniczał treść do najistotniejszych elementów, eksponując główne linie kompozycji i grę światłocienia. Z czasem w jego zdjęciach zaczynają też pojawiać się postacie ludzkie i odgrywają one równie ważną rolę w kompozycji obrazu jak jego pozostałe elementy.

Wystawę można oglądać do 9 października.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.