Krakowska wystawa Chucka Fishmana

Fishman-C_JP2in-Poland_1
Trwają Światowe Dni Młodzieży, od wielu lat Dniom towarzyszą specjalne wystawy. Wczoraj w krakowskim oddziale JCC została otwarta ekspozycja zdjęć Chucka Fishmana „Jan Paweł II z wizytą w Polsce”. Archiwalne fotografie zostały wykonane podczas pielgrzymek papieża Jana Pawła II do Polski w latach 1979 i 1983.

Przez 40 lat Chuck Fishman dokumentował głównie wydarzenia społeczne i polityczne. Jego zdjęcia pojawiały się w takich czasopismach, jak „Time”, „Life”, „Fortune”, „Newsweek”, „The London Sunday Times”, „The Economist”, były także publikowane w przekrojowych albumach dotyczących sztuki: Creative Photography, Hogan Jazz Archive. Chuck był czterokrotnie wyróżniany w konkursie World Press Photo, jego prace znajdują się m.in. w kolekcji Smithsonian National Portrait Gallery oraz Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Fishman-C_JP2in-Poland_3
Związki Fishmana z naszym krajem sięgają połowy lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Fotoreporter pojawił się w Polsce po raz pierwszy w 1975 roku i efektem tego pobytu był monograficzny album „Polish Jews: The Final Chapter” („Polscy Żydzi: Ostatni rozdział”). Później Chuck fotografował w Polsce wielkokrotnie: był obecny m.in. podczas pielgrzymek papieża Jana Pawła II do Ojczyzny w latach 1979 i 1983. Teraz te prace można oglądać na wystawie, zdjęcia zostały wykonane w Warszawie, Krakowie i Nowej Hucie, Częstochowie, Katowicach, Gnieźnie, a także na terenie byłego obozu Auschwitz-Birkenau. Fotografie powstały  na zamówienie magazynu „Time”, „Paris Match” i „Stern”, jedno z ujęć ukazało się na okładce czasopisma „Life” we wrześniu 1979 (poniżej).

Life-magazine9-1980
Wystawa potrwa do 25 sierpnia 2016 roku
.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.