Wkrótce TIFF Festival 2016 // Rivers & Roads

TIFF-Festival-2016
Już w najbliższy czwartek we Wrocławiu wystartuje 6. edycja TIFF Festival. To jedno z trzech najważniejszych tego typu wydarzeń w Polsce. W tym roku hasło przewodnie festiwalu brzmi „Rivers & Roads”

Pokazywani artyści skupią się więc na tematyce podróży. Dziesięć intensywnych dni festiwalowych jest niezwykłą, fotograficzną wyprawą, przewidziane są zatem wystawy, pokazy slajdów, debaty, warsztaty oraz spotkania z artystami i kuratorami. Trzon Festiwalu stanowią trzy cykle – pierwszy z nich poświęcony jest najbardziej klasycznemu ujęciu, czyli fotografom, którzy tworzą będąc w drodze. Zobaczymy kilka projektów fotograficznych, cztery wyjątkowe podróże: do Japonii (Łukasz Rusznica, Jon Cazenave), samochodem (Łukasz Filak, Aleksandra Gach, Alicja Kielan, Anna Orlowska), vanem po Dolnym Śląsku (Agnieszka Pajączkowska – Wędrowny Zakład Fotograficzny) oraz ostatnia śląska podróż czyli objazdowe warsztaty z kolektywem PHOTOSPHERE, które mają otwarty charakter.

TIFF-Festival-2016-ukryte
Drugi cykl w ramach programu głównego odnosi się do wyobrażonej, metaforycznej peregrynacji. Tutaj podróż to nie tylko rzeczywiste przemieszczanie się. Ma ona również znaczenie metaforyczne. Bowiem poprzez medium fotografii przenosić się można do nieistniejących już światów, które uratowane, czekają na ponowne odkrycie w archiwalnych zbiorach. Warto więc zobaczyć wystawę „Found Photos in Detroit prezentowaną w Muzeum Współczesne Wrocław, czy „Lost & Found / Zgubione i odnalezione”.

TIFF-Festival-2016-stanisla
Ostatnia część ma związek z fotografami-emigrantami rejestrującymi swoje nowe otoczenie. Zobaczymy więc słabo znane zdjęcia Stanisaława Cata-Mackiewicza („Teraz jestem tutaj. Albo może raczej nigdzie”), projekt Marty Zdulskiej “Bo mieszkam u dwójki moich znajomych na kanapie w kuchni” oraz zbiorową wystawę studentów i absolwentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu
(„Territorium Novum”). Warto też wspomnieć o ProfiLab TIFF OPEN, konkursie w ramach którego wybierane są najciekawsze projekty fotograficzne. Ich autorzy otrzymują profesjonalne wsparcia merytoryczne i promocyjne. W tym roku spośród 173 zgłoszeń zostało wybranych czterech artystów. Werdykt jury przedstawia się następująco:

Mateusz Kowalik, Steps, prezentacja w IP Studio, ul. Ruska 46A
Mateusz Skóra, Autobahn der Freiheit, prezentacja w IP Studio, ul. Ruska 46A
Marcin Fajfruk, Living Room, prezentacja w Galerii Entropia, ul. Rzeźnicza 4
Alicja Brodowicz, Nauka pływania, prezentacja w Galerii OKO, ul. Św. Mikołaja 54/55

Natomiast w ramach ProfiLab TIFF OPEN publiczność wybrała Rebekkę Deubner i jej projekt „White Trash”. Pokaz odbędzie się ona w przestrzeniach kawiarni Ur, ul. Kotlarska 43.

TIFF-Festival-2016-arianna-
Patronat nad TIFF Festival 2016 sprawuje magazyn Obiektyw, Digital Camera Polska i portal Fotopolis.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.