Nowe kamery systemu Cinema EOS

Canon-EOS-C700_4
Już niedługo w Amsterdamie rozpoczną się targi International Broadcast Conference. Są one, obok NAB w USA, najważniejszym wydarzeniem dla profesjonalistów branży filmowej i telewizyjnej. Zobaczymy wiele nowości, firma Canon już zaprezentowała kamery EOS C700 (EF/PL), oraz EOS C700 GS PL. Urządzenia będą mocnym konkurentem dla sprzętu firmy ARRI.

Nowe kamery systemu Cinema EOS mają budowę modułową, oferują wsparcie dla szerokiej gamy obiektywów z mocowaniem EF i PL oraz obiektywów anamorfatycznych. Można używać obiektywów telewizyjnych Canona przy zamontowaniu adaptera B4 (nagrywanie w trybie Full HD). Serwis może wymienić mocowania w kamerze EOS C700 z mocowaniem EF z Cinema Lock na EOS C700 PL ze wsparciem dla Cook/i i odwrotnie.

Canon-EOS-C700_3
Nowe urządzenia zostały wyposażone w matrycę CMOS Super 35 mm z maksymalną rozdzielczością 4.5K (4.2K dla EOS C700 GS PL) oraz procesor DIGIC DV5. Mogą nagrywać materiał w bardzo wysokim bitrate do 810 Mb/s ( 4K DCI lub 4K UHD). Kamera EOS C700 umożliwia rejestrację wideo w rozdzielczości 4K z prędkością do 59,94P/50P oraz w rozdzielczości 2K z prędkością do 200p/240p w trybie zmniejszonej aktywnej powierzchni matrycy (crop). Możliwy jest również zapis materiałów w rozdzielczości 4K jako pliki RAW z prędkością do 100P/120P przy zastosowaniu opcjonalnego rekordera Codex RAW. Model EOS C700 GS PL jest pierwszą kamerą Canon z linii EOS Cinema, która oferuje technologię Global shutter będącą elektronicznym odpowiednikiem mechanicznej migawki w kamerach filmowych. Po raz pierwszy zastosowano możliwość zapisu w formacie Apple ProRes, ekwiwalent czułości ISO może być ustawiony do wartości 102.400, a wbudowane filtry ND posiadające możliwość kontroli do 10 przysłon.

Canon-EOS-C700_2
Technologia Dual Pixel CMOS AF w modelu EOS C700 EF umożliwia wybranie i śledzenie punktu ostrości z dużą precyzją. Jest też funkcja Dual Pixel Focus Guide, która zapewnia lepszą kontrolę i precyzję ustawiania ostrości w trybie manualnym. Kamera EOS C700 (EF/PL) wspiera Canon Log 3, Log 2 i Log Gammas. Kamera EOS C700 (EF/PL) wykorzystuje bardzo szeroki zakres dynamiczny wynoszący 15 przysłon rozpiętości tonalnej (14 dla EOS C700 GS PL).

Canon-EOS-C700_1
EOS C700 (EF/PL) daje szereg możliwości wyboru przestrzeni kolorystycznych, w tym m.in. Canon Cinema Gamut, BT.2020 i DCI-P3, a także wsparcie środowiska ACES 1.0 i standardu SMPTE ST.2084 dla pracy w trybie HDR. Kamerę EOS C700, we wszystkich dostępnych wariantach, można podłączyć bezpośrednio do nowego monitora referencyjnego 4K Canon DP-V2420, który obsługuje standard ITU-R BT.2100 dla materiałów HDR. EOS C700 rejestruje obraz 4K z dużym bitratem na kartę CFast 2.0 w formatach XF-AVC i ProRes i jednocześnie zapisuje pliki 4K na zewnętrzny rekorder. Kamera została wyposażona w port Ethernet (RJ45), co umożliwia nadawanie materiału Full HD na żywo przez Internet. Wykorzystując opcjonalny transmiter (WFT-E6B/WFT-E8) można ją także podłączyć do sieci bezprzewodowej. Co więcej, kamera tworzy zintegrowaną całość z rekorderem Codex RAW (CDX-36150), umożliwiając nagrywanie materiału 4K w RAW z szybkością nawet do 120 kl./s. W przyszłości aktualizacje dodatkowo rozszerzą możliwości szybkiego nagrywania na rekorder do 100 kl./s dla obrazu w standardzie 4,5K RAW, 4K Apple ProRes (60 kl./s) i Apple 2K ProRes (120 kl./s). Dyski rejestrujące firmy Codex – Codex Capture Drives – pozwalają rejestrować obraz w formacie RAW i ProRes o wysokiej prędkości. Dodatkowo urządzenie przechowuje metadane ustawień (np. informacje o ustawieniach obiektywu), usprawniając proces tworzenia i postprodukcji.

Canon-EOS-C700_5
Warto zwrócić uwagę na nowy 0,7-calowy wizjer OLED EVF-V70, który oferuje rozdzielczość Full HD (1920 x 1080) z szerokim zakresem barw. Opcjonalna jednostka zdalnego sterowania OU-700 może być zastosowana podczas pracy w ramach większego zespołu produkcyjnego. Operatorzy pracujący dla telewizyjnych programów informacyjnych czy twórcy filmów dokumentalnych pracujących z kamerą na ramieniu mogą skorzystać z Shoulder Support Unit SU-15 i nowego Shoulder Style Grip Unit SG-1.

Kamery pojawią się w sprzedaży na przełomie grudnia i stycznia. EOS C700 (EF/PL) będzie kosztował 35000 USD, natomiast za EOS C700 GS PL zapłacimy 38000 USD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.