Będzie Nikon D6, D7, D8 i D9?

Nikon-logo
Firma Nikon zarejestrowała w amerykańskim Urzędzie Patentowym (United States Patent and Trademark Office) kilka znaków towarowych. Dotyczą one następujących produktów: Nikon D6, D7, D8 i D9. Oznacza to, że w najbliższych piętnastu latach mogą pojawić się cztery zawodowe cyfrowe lustrzanki.

Nie wiadomo jednak jak w najbliższych latach będzie się rozwijała fotografia. Być może w ciągu dekady pójdzie ona w takim kierunku którego analitycy nie przewidzieli. Nie wiadomo też jaka za piętnaście lat będzie kondycja fotografii zawodowej i prasy.

nikon-d6-camera-trademar
nikon-d7-camera-trademar
nikon-d8-camera-trademar
nikon-d9-camera-trademar
Dla przypomnienia: Nikon D1 pojawił się we wrześniu 1999 roku i była to pierwsza cyfrowa lustrzanka firmy, adresowana do użytkownika profesjonalnego. Została zbudowana na bazie Nikona F100 i F5. Wcześniej była współpraca z Kodakiem która zaowocowała wieloma udanymi aparatami cyfrowymi serii DCS. Przystosowany był Nikon F90/90X, następnie przyszły modele budowane na bazie Pronei 600i i Nikona F5. Duża przystawka cyfrowa umieszczona pod korpusem ograniczała jednak poważnie ergonomię tych aparatów.

Mimo doskonałego wyposażenia i obiecującej jakości obrazu, Nikon D1 nie zdołał osiągnąć spodziewanych sukcesów, zdecydowano się na wyprodukowanie dwóch wersji, mających zaspokoić oczekiwania szerszego grona fotografów: D1X oraz D1H. Kolejną generację profesjonalnych lustrzanek cyfrowych otwiera model D2H, którego oznaczenie sugeruje przeznaczenie do fotografii akcji. Później był też D2x, z kolei Nikon D3 pojawił się w sierpniu 2007 roku i była to udana odpowiedź na Canona EOS 1D Mark III. Firma w tym czasie szła jak burza i wprowadzał na rynek coraz to nowe modele różnego typu lustrzanek, sukcesywnie odzyskując, stracony głównie na rzecz Canona, rynek profesjonalny. Nikon D3S był czulszym następcą „trójki”, a model Nikon D3x został zaprezentowany w grudniu 2008 roku. Przez dłuższy okres czasu był spokój, bo „czwórka” jest na rynku od początku 2012 roku. Lustrzankę wyposażono w matrycę CMOS w pełnoklatkowym formacie FX o rozdzielczości 16,2 mln pikseli z szybkim odczytem kanałowym. Dzięki temu aparat umożliwia fotografowanie do 11 kl./s, otrzymywane zdjęcia mają niewielkie szumy i szeroką rozpiętość tonalną, nawet przy wysokich czułościach ISO. Cztery lata później debiutuje Nikon D5.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.