Nikon D5500 do fotografii astronomicznej

nikon-d5500a_1
Pokazany w styczniu 2015 roku Nikon D5500 może być wykorzystywany do astrofotografii. Włoska firma PrimaLuceLab, w której ofercie znajdują się m.in. teleskopy i kamery do obserwacji nieba, wyprodukowała specjalnie chłodzoną wersję tej lustrzanki.

nikon-d5500a_2
Wrażenie budzi widok aparatu: specjalny zewnętrzny system chłodzenia jest w stanie obniżyć temperaturę czujnika o 27 ° C i utrzymać żądana wartość przez długi okres czasu. Pozwala to znacznie zredukować szumy przy długich czasach ekspozycji. Dzięki elementowi chłodząccemu Peltiera uległy likwidacji szumy progowe, jak również zminimalizowano efekt rozlania wysokich świateł. Zmodyfikowany filtr podczerwony powoduje, że czułość czujnika w długości fali H-alfa (656 nm), w której wysyła promieniowanie wiele mgławic na niebie, jest zdecydowanie wyższa. Dzięki temu, fotografowanie mgławic emisyjnych, obfitujących w światło pochodzące od wzbudzonych cząsteczek wodoru, możliwe jest z zachowaniem poprawnej kolorystyki. Zalety modyfikacji będą widoczne podczas fotografowania takich obiektów, jak gromady kuliste i galaktyki. Możliwe jest wykonanie sekwencji zdjęć z długim czasem otwarcia migawki bez zewnetrznego kontrolera. Jest też specjalny system eliminacji osiadania rosy podczas startu elementu chłodzącego. Dodatkowe zmiany dotyczą zasilania, aby wyeliminować każde źródło ciepła konstruktorzy postanowili, że prąd będzie dostarczany z zewnętrznego akumulatora.

nikon-d5500a_3Cena zmodyfikowanego Nikona wynosi 2190 euro.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.