Jest Nikkor AF-S 70-200 mm f/2.8E FL ED VR oraz Nikkor PC 19 mm f/4E ED

nikkor70-200-28_1
Zgodnie z oczekiwaniem, został zaprezentowany Nikkor AF-S 70-200 mm f/2.8E FL ED VR, oraz szerokokątny obiektyw służący do kontroli perspektywy Nikkor PC 19 mm f/4E ED. Nowe „szkla” to jedna z premier przed najbliższymi targami PlusExpo w Nowym Jorku.

Nikon miał w swojej ofercie zoomy o takim zakresie ogniskowych. Warto tu wymienić AF-S 70-200 mm f/2.8G ED VR II z 2009 roku, oraz AF-S 70-200 mm f/2.8G IF-ED VR który został zaprezentowany trzynaście lat temu. Nowy produkt ma przeprojektowany układ optyczny, ergonomiczny korpus (wzorowany na modelu Nikon AF-S Nikkor 500 mm f/4E FL ED VR i Nikon AF-S Nikkor 600 mm f/4E FL ED VR), oraz wydajniejszy system stabilizacji o skuteczności 4 EV (poprzednik 3.5 EV). Podczas fotografowania dynamicznych scen tryb redukcji drgań SPORT VR gwarantuje większą stabilność obrazu w wizjerze. Udoskonalona funkcja śledzenia AF szybko ustawia ostrość w zmieniających się warunkach.

Korpus został wykonany ze stopu magnezu i dodatkowo uszczelniony. Konfigurowalne przyciski umieszczone na tubusie obiektywu ułatwiają jego obsługę, a zamiana miejscami pierścienia zmiany ogniskowej i pierścienia ustawiania ostrości pozwoliła uzyskać lepsze wyważenie podczas trzymania sprzętu. W środku znajdziemy 22 elementy ustawione w 18 grupach. Wśród nich jest sześć soczewek ze szkła ED, soczewka fluorytowa oraz element o wysokim współczynniku załamania (HRI). Powłoka nanokrystaliczna zmniejsza występowanie refleksów i efektów flary. Minimalna odległość ustawienia ostrości wynosi 1.1 m, maksymalna skala odwzorowania zwiększyła się z 0.11x do 0.21x. W porównaniu z poprzednim modelem poprawiono jakość obrazu na brzegach kadru oraz zmniejszono winietowanie. Cena około 2800 USD.

pc-nikkor19mm_1
Z kolei Nikkor PC 19 mm f/4E ED otrzymał mechanizm pochyłu i przesuwu. Jest to pierwszy obiektyw formatu FX z funkcją kontroli perspektywy wyposażony w dwa mechanizmy obrotu. Zarówno pochyłem, jak i przesuwem można sterować oddzielnie lub równocześnie, mechanizm pochyłu można obracać niezależnie o maksymalnie 90° w każdym kierunku. Możliwe jest również obrócenie całego obiektywu o maksymalnie 90°.

Obiektyw składa się z 17 elementów w 13 grupach, w tym z dwóch soczewek asferycznych ograniczających zjawisko komy, oraz trzech wykonanych ze szkła o niskiej dyspersji minimalizujących podłużną aberrację chromatyczną. Powłoka nanokrystaliczna eliminuje refleksy i flary w całym obszarze kadru. Ponadto obiektyw jest wyposażony w powłoki fluorowe, które aktywnie odpychają wodę, kurz i brud. Ma niewielkie wymiary i waży ok. 885 g. Cena około 3800 USD.

Pierwsze zdjęcia są dostępne na stronie Nikon China (http://www.nikon.com.cn/sc_CN/)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.