Nikon I za 200 tysięcy USD!

nikon-i_1
W przyszłym roku będziemy obchodzili setną rocznice powstanie firmy Nikon, wszystko zaczęło się 25 lipca 1917 roku, kiedy to trzy małe firmy optyczne: Tokyo Keiki Seisaku Sho, Fujii Lens Seizo Sho i Iwaki Glass Manufacturing połączyły się, tworząc duży optyczne przedsiębiorstwo. Ale inną, również znaczącą datą jest rok 1948. Debiutuje wtedy pierwszy aparat małoobrazkowy – Nikon I. Został on teraz wystawiony na licytacji, którą będzie przeprowadzał wiedeński Dom Aukcyjny Westlicht. Należy spodziewać się, że osiągnie on cenę 200.000 USD.

nikon-i_2
Aparat należy do sławnego japońskiego kolekcjonera Tad Sato i jest w bardzo dobrym stanie. Aukcja odbędzie się za niecały miesiąc. Warto zaznaczyć, że Nikon I nie zdobył popularności, był sprzedawany tylko na rynku japońskim. Wyprodukowano około 4000 egzemplarzy, konstrukcja wyróżniała się nietypowym formatem kadru 24 x 32 mm.

nikon-i_4
Na wystawionym do sprzedaźy korpusie widnieje grawura „Made In Occupied Japan” – („Wyprodukowane w okupowanej Japonii”) co nikogo nie powinno dziwić. „Kraj kwitnacej wiśni” był do 1951 roku zajęty i zarządzany przez administracje amerykańską. Atrakcją może być także numer seryjny. Są wybite cyfry 60924, pierwszy model oznaczono numerem 60922. Oznacza to, że wystawiony na sprzedaż egzemplarz jest trzecim aparatem jaki w historii wyprodukował koncern Nikon.

nikon-i_3

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s