Nowe-stare logo Kodaka

kodak-new-logo2
Dziesięć lat temu, Kodak Chairman and CEO – Antonio Perez zapowiedział, że znane od wielu lat logo Kodaka zostanie zastąpione nowym. Firma postanowiła dokonać gruntownego rebrandingu. Teraz okazuje się, że była to pomyłka, postanowiono powrócić do klasycznego wzoru graficznego z literą K, które zostało zaprojektowane przez Petera J. Oestreich’a i było używane w latach 1971-2006.

kodak-logo1970
Być może zarząd firmy uznał, że przyjęcie starego loga (z pewnymi zmianami, powyżej modyfikowane) będzie się kojarzyło z „dobrymi latami” i sukcesem. Nie da się ukryć, że z obecnym wiązały się dość przykre sprawy: zwolnienia grupowe, zamykanie fabryk, niewypłacalność, aż wreszcie wniosek do sądu nowojorskiego o ochronę przed wierzycielami. Nowe logo przeszło pewną modyfikację – zachowano kształt litery „K” zaprojektowany przez Oestreich’a, ale nazwa firmy została przeniesiona na prawą stronę, litery są ustawione pionowo (zob.  logo na smartfonie poniżej).

kodak-new-logo1
Nie wiadomo jednak, czy taka zmiana cokolwiek da. Kodak należy do pionierów fotografii, kiedyś ta marka była bardzo wysoko notowana na równi m.in. z BMW. Ale po prawie pięciu latach od „kontrolowanego bankructwa” firma odnosi większe sukcesy w poligrafii a tam stare logo z lat siedemdziesiątych nikomu nic nie mówi. Z kolei w fotografii, nazwa Kodak tak jak Agfa odchodzi w niebyt, młodym osobom nie kojarzy się z niczym. Być może zmiana jest podyktowana chęcią uzyskania dodatkowych wpływów ze sprzedaży praw do posługiwania się znakiem towarowym. Przecież wiadomo, że obecnie dostępne aparaty cyfrowe Kodaka to nie Kodak (JK Imaging Ltd) a  smartfon Kodak Ektra to już Bullitt Group.

Tak zmieniał sie znak Kodaka

kodak-new-logo3

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.