Bez przysłony – druga część książki o Kwartalniku Fotografia

bez-przyslony2_1
Ukazała się druga część książki „Bez przysłony”, tym razem jest to „Wielki Indeks Osobowy. Nazwiska prawie wszystkie”, który odnotowuje około 6500 osób, które były w jakimś stopniu związane z nieistniejącym już Kwartalnikiem Fotografia.

Nowa pozycja wydawnicza, obok indeksu, zawiera też obszerny wstęp merytoryczny autorstwa Krzysztofa Szymoniaka. Razem z pierwszą częścią, która pojawiła się w sprzedaży na początku tego roku, podsumowuje 13 lat funkcjonowania Kwartalnika na polskiej scenie fotograficznej. Otrzymujemy więc bardzo interesującą pozycję, podziw musi budzić iście benedyktyńska praca autora. Pewnego lutowego poranka 2016 roku i postanowił on, „..akapit po akapicie, strona po stronie, wyłuskiwać kolejne nazwiska z wszelkich tekstów i z wszystkich kronik wystaw, od pierwszej strony pierwszego numeru do ostatniej strony ostatniego numeru „KF…”.

bez-przyslony2_2
Postronny obserwator zapyta z pewnością po co? Odpowiedź przychodzi z tekstu zamieszczonego na okładce: żeby sprawdzić, jakie preferencje teoretyczne i estetyczne mieli autorzy piszący o fotografii i fotografach, aby poznać przybliżoną liczbę osób, które w tamtych latach parały się w Polsce fotografią, a odnotowywanych z numeru na numer w obszernych kronikach wystaw, aby wreszcie -w przypadku grupy wiodących redaktorów i autorów „KF” – poznać rzeczywisty wymiar ich aktywności na łamach oraz obecności w środowisku szeroko rozumianej społeczności okołofotograficznej i fotografującej.

Oficjalna prezentacja książki miała miejsce we Wrześni podczas III Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki. Nowa pozycja ukazała się w ograniczonej wersji papierowej, razem z wysyłką kosztuje 30 złotych.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.