Wizyta w fabryce Nikona

nikonglass
Firma Nikon posiada zakład produkcyjny (osobną spółkę Hikari Glass Co., Ltd.) w mieście Akita które znajduje się w Japonii w północno-wschodniej części wyspy Honsiu nad Morzem Japońskim. Spółka  zajmuje się wytwarzaniem szkła wykorzystywanego w obiektywach, właśnie został opublikowany film pokazujący różne etapy produkcji.

Dla wielu fotografów zawodowych doskonała optyka Nikona była powodem, by wejść w ten system. Już w latach 30-tych i 40-tych japońskie obiektywy o nazwie „Nikkor” udowodniły, że są w stanie co najmniej dorównać analogicznym konstrukcjom tak renomowanych europejskich firm jak Carl Zeiss czy Leitz. W latach 50-tych Nikkorami fotografowała już spora część profesjonalnego światka. Jakość polepszała się, w 1963 roku opracowano m.in. technologię próżniowego napylania powłok przeciwodblaskowych, nazwanych Nikon Integrated Coating. Należy tez zwrócić uwagę, ze na początku istnienia Canona w „szkła” do aparatów zaopatrywał właśnie Nippon Kogaku (tak było między innymi z obiektywem „Kasyapa” do legendarnego „Kwanona”).

Ale podstawą każdego obiektywu jest jakość użytego szkła. Produkcja jest również ważna jak projektowanie. Hikari Glass stał się własnością koncernu dopiero we wrześniu 2004 roku. Firma chwali się, że zakład jest bardzo ekologiczny i osiągnął system zerowej emisji zanieczyszczeń. Skutecznie przeprowadza recykling surowców, poddaje ponownemu przetworzeniu część szkła przeznaczonego na wysypiska. Odpady są ponownie wytapiane w piecu szklarskim, pozwala to na znaczące zmniejszenie zużycia paliwa, surowców naturalnych, emisji CO2, Sox oraz ograniczenie emisji pyłów. Opłaty środowiskowe są więc mniejsze.

Krótki film z serii “Philosophy of NIKKOR” jest pełen ciekawostek, większość procesów produkcyjnych jest zautomatyzowana.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.