Superksiężyc – rzadkie zjawisko astronomiczne

superksiezyc-karol-wojcicki
Dwa dni temu mieliśmy okazję obserwować intrygujące zjawisko astronomiczne nazywane potocznie superksiężycem. Wielu fotografów z całej Europy, w tym popularyzator astronomii, Karol Wójcicki, rejestrowało to niecodzienne wydarzenie. Powstała ciekawa galeria zdjęć.

Superksiężyc występuje wówczas gdy krążący po eliptycznej orbicie Księżyc w pełni bądź w nowiu znajdzie się w minimalnej odległości od Ziemi. Dystans nie może przekraczać około 364 000 kilometrów co zdarza się to zazwyczaj raz na 14 miesięcy. Księżyc może się wówczas wydawać o 7% większy i o 30% jaśniejszy. Dwa dni temu odległość była jednak mniejsza i wyniosła 356 523 kilometrów, co nie zdarzyło się jeszcze od początku tego stulecia.

superksiezyc-karolwojcicki2
Karol Wójcicki fotografował pełnoklatkowym aparatem Sony a7S II do którego podłączył zoom Sony G Master FE 70-200 mm f/2.8. U góry jego zdjęcia z „sesji”, która miała miejsce w Kędzierówce koło Warszawy. Osobom rozpoczynającym przygodę z fotografią astronomiczną tak wyjaśniał tajniki rejestracji superksiężyca: „moją ulubioną porą na fotografowanie Księżyca jest jego wschód. To najpiękniejszy etap podczas pełni, gdy Księżyc wyłania się zza horyzontu, wisi nad drzewami, jego kolory są zniewalające a tarcza wydaje się być taka ogromna. Jednak z tym zjawiskiem jest związana pewna iluzja optyczna. Gdy Księżyc zaczyna wschodzić, mamy wrażenie że jego tarcza jest niezmiernie duża, lecz tak naprawdę jest to tylko złudzenie. Podczas wchodu, Księżyc będący w pełni jest oddalony od ziemi o dodatkowe 6000 km. Później, im wyżej Księżyc się znajduje, tym odległość dzieląca go od nas maleje. Aby w pełni uchwycić to zjawisko i przekonać się, o rzeczywistym rozmiarze satelity wystarczy zrobić dwa zdjęcia – pierwsze podczas wschodu Księżyca drugie około północy…”

Poniżej i powyżej zdjęcia z sesji innych osób.

superksiezyc-mario-lubio
superksiezyc-ivan-pedretti
superksiezyc-albert-dros
superksiezyc-andrew-whyte
superksiezyc-ole-salomonsen

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.