Michel Thersiquel i jego rodzinna Bretania

michel-thersiquel8
Wczoraj w Domu Bretanii w Poznaniu odbyło się otwarcie wystawy „Wyspy bretońskie w obiektywie Michela Thersiquela”. Ekspozycja przedstawia m.in. pracę rybaków z wysp Sein i Batz, portrety mieszkańców Molene i pejzaże z wyspy Ouessant, jest pierwszym w Polsce publicznym pokazem zdjęć artysty.

michel-thersiquel5
Michel Thersiquel (1944-2007) – przedwcześnie zmarły wybitny bretoński fotograf zostawił po sobie ponad osiemdziesiąt tysięcy prac, nad którymi pieczę sprawuje powołane w tym celu Stowarzyszenie. Ten zbiór to ogromny żywy obraz, prawdziwe studium pamięci. Artysta tworzył zdjęcia proste i prawdziwe, humanistyczne. Pozostał wierny swojej rodzinnej Bretanii i nie uległ pokusie światowej kariery.

michel-thersiquel6
Jego ojciec był zegarmistrzem i fotografem, Michel przejął po nim nie tylko niezwykłą dokładność, ale umiejętność operowania światłem. W wieku 22 lat Thersi otworzył sklep w Pont-Aven, mieście ulubionym przez malarzy i artystów. Wykonywał zdjęcia, a uznani krytycy fotografii artystycznej od początku nie szczędzili mu pochwał za dopracowane kompozycje, bezbłędne kadrowanie i doskonałą jakość wywołanych zdjęć. Fotografie tego bardzo młodego artysty były prezentowane w Bibliotece Narodowej w Paryżu na równi z największymi mistrzami jak Edouard Boubat czy Henri Cartier-Bresson.

michel-thersiquel2
Na wystawie zobaczymy więc zarówno czarno-białe, pochodząc jeszcze z lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku fotogramy jak i zarówno późniejsze barwne prace. To przede wszystkim fotografia dokumentalna, pełna wrażliwości spojrzeniem na ludzki los. Ciężar wartości zdjęcia zostaje przeniesiony z komentarza do rzeczywistości na chęć przedstawienia różnych przejawów życia. Thersiquel kochał ludzi i był przez nich kochany. Jego bohaterowie patrzą na nas z fotogramów przyjaźnie i ufnie widzimy ich podczas codziennych zajęć. Artysta umiał uchwycić to coś pomiędzy prostotą i wyjątkowością każdej ludzkiej natury. Fotografuje to, co uważa za interesujące. A ponieważ jest człowiekiem o dobrym sercu, jego zdjęcia pozbawione są drapieżnej złośliwości, tak lubianej przez wielu fotoreporterów.

Wystawę można oglądać do 30 stycznia 2017 roku.

michel-thersiquel1
michel-thersiquel4
michel-thersiquel3
michel-thersiquel7

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.