53. Wildlife Photographer of the Year. Warto zgłosić swoje prace

wpy2016-tim-laman
Do 15 grudnia są przyjmowane zdjęcia na kolejną edycję konkursu Wildlife Photographer of the Year (Fotografia Dzikiej Przyrody). Do nagrody aspiruje większość fotografów przyrody, zdobywca głównego tytułu otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 10 tysięcy funtów.

Konkurs jest organizowany przez Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, zgłaszane prace mają wierne pokazywać nie tylko ogromną różnorodność naturalnego świata wokół nas, dokumentować dynamiczne zmiany na planecie, ale także uświadamiać nam dużą odpowiedzialność za środowisko naturalne. „Konkurs przy okazji prezentacji zdjęć porusza ważne kwestie i stawia pytania: jak powinniśmy chronić zróżnicowanie biosfery? Czy możemy żyć w harmonii z przyrodą?”… mówił prowadzący konkurs Michael Dixon. W ostatniej edycji nagrodę główną za zdjęcie zatytułowane „Entwined lives” (u góry) zdobył Tim Laman, poniżej praca Gideona Knighta („The Moon and the crow”) który otrzymał tytuł Young Wildlife Photographer of The Year. Laman spędził trzy dni na linie wspinając się na drzewa Borneo i umieszczając aparaty pod różnymi kątami by być gotowym na powrót orangutanów na żer.

wpy2016-gideon-knight
Należy zaznaczyć, że zgłaszane fotografie powinny być wolne od nadmiernej manipulacji cyfrowej, należy je opatrzyć właściwymi podpisami. Przyjmowane są pliki cyfrowe i zeskanowane diapozytywy lub negatywy poprzez stronę internetową http://www.wildlifephotographeroftheyear.com. Organizator zwraca uwagę że należy respektować normy etyczne konkursu, nie można uczynić nic, co spowoduje zranienie lub cierpienie zwierząt, czy też zniszczenie ich siedliska podczas fotografowania. Konkurs jest adresowany do dwóch grup wiekowych: dla dorosłych, oraz dla dzieci i młodzieży (poniżej 17 lat). W pierwszej, można złożyć najwyżej dwadzieścia pięć zdjęć w następujących kategoriach: zwierzęta w swoim środowisku, portrety zwierząt, płazy i gady, ptaki, bezkręgowce, ssaki, rośliny i grzyby, pod wodą, dzika przyroda w mieście, środowiska ziemi (krajobrazy i widoki z lotu ptaka), czerń i biel, twórcze wizje (koncepcyjne), fotoreporter dzikiej przyrody: zdjęcie pojedyncze, fotoreporter dzikiej przyrody: fotoreportaż, nagroda dla wschodzącej gwiazdy za portfolio (wiek od 18 do 25 lat), fotograf dzikiej przyrody za portfolio (wiek od 26 lat). Fotoreportaże mają się składać od sześciu do dziesięciu zdjęć, z których zostanie wybranych maksymalnie sześć. Natomiast w grupie Young Wildlife Photographer of The Year wyróżniono trzy kategorie: do 10 lat, od 11 do 14 lat, od 15 do 17 lat. Udział w konkursie dzieci i młodzieży jest bezpłatny, natomiast pozostałe osoby powinny wpłacić 30 funtów.

Wszystkie prace muszą być zgłoszone w formacie JPEG, zapisane w wysokiej jakości (np. 10 w przestrzeni koloru programu Adobe Photoshop, rozmiar 1920 pikseli w najdłuższym boku). Nie należy nadsyłać zdjęć z obramowaniami, znakami wodnymi ani podpisami na obrazie. Uczestnicy, których prace znajdą się na liście finalistów będą musieli przedstawić oryginalne materiały wyjściowe: pliki RAW (np. CR2, .NEF, .ORF, .PEF itp.), niezmienione pliki JPEG, lub diapozytywy i negatywy.

Dodatkowe informacje można uzyskać pisząc na adres: wildlifephotographeroftheyear@nhm.ac.uk

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.