Imaging Korea w Muzeum Etnograficznym

imaging-korea0
Już w środę w Muzeum Etnograficznym w Warszawie odbędzie się otwarcie wystawy „Imaging Korea – Poza ludźmi, krainą i czasem”. Prezentowane zdjęcia są owocem pracy siedmiu uznanych mistrzów fotografii i rzetelnym zapisem życia w Korei. Ekspozycja będzie prezentowana równocześnie w siedmiu krajach: na Węgrzech, w Niemczech, Polsce, Belgii, Kazachstanie, Hiszpanii i Korei.

Fotografia koreańska w ostatnich latach uzyskała ogromne uznanie na świecie i stała się ważną częścią współczesnego języka obrazu. Na wystawie w Muzeum Etnograficznym siedmiu artystów wraca do czasów, gdy tradycje Korei wyrastały w głównej mierze z kultury agrarnej. Ich zdjęcia obrazują okres, gdy te tradycje z wolna ustępowały, ludzi, którzy żyli i wciąż żyją w takiej rzeczywistości.

imaging-korea3
Prezentowane prace mogą zaskoczyć zwiedzających. Seul, największa metropolia Korei, ze swoimi wieżowcami, zaawansowanymi technologiami, oszałamiającymi ulicami i centrami handlowymi, to Korea narodu zurbanizowanego i postindustrialnego. Ale przecież korzenie tego społeczeństwa tkwią na wsi, w pracy na roli i kulturze ludowej, i to tam właśnie zachowała się pamięć o tradycji. Czarno-białe fotografie pozwalają zwiedzającym zrozumieć wartości najważniejsze dla mieszkańców tego kraju i może nawet, kto wie, przywołają wspomnienia z dzieciństwa widzów.

imaging-korea4
Zdjęcia prezentowanych artystów z jednej strony pokazują jak daleko odchodzą od tradycyjnej estetyki wschodu, jednocześnie odwołując się do wczesnej fotografii koreańskiej. Kang Woongu do wystawy wybrał zdjęcia z projektu „Szczęście czy Przeznaczenie”, z kolei Kwon Taegyun będzie pokazywał prace powstałe w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Lee Gapchul koncentruje się na źródłach wewnętrznego życia Koreańczyków i przedstawia je w ziarnistych teksturach, krzywych kadrach i nieostrości.

imaging-korea2
imaging-korea1
Prace Park Jongwoo pokazują realia i krajobraz strefy zdemilitaryzowanej, Cho Daeyeon portretuje mnichów ze świątyń na południu swojego kraju. Kim Jungman na nowo odkrywa piękno Korei, a Seo Heunkang odnajduje obiekty i ludzi do sfotografowania w pałacach, królewskich grobowcach i miejscach historycznych, tam, gdzie ślady historii kraju są najlepiej widoczne.

imaging-korea5
Wystawę będzie można oglądać do końca stycznia 2017 roku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.