World Press Photo 2017 już otwarty!

world-press-photo-2017_1
Można już zgłaszać zdjęć na kolejną, 60. edycję konkursu fotografii prasowej World Press Photo. Zdobywca tytułu World Press Photo of the Year otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 10000 euro, a od firmy Canon profesjonalną cyfrową lustrzankę i zestaw obiektywów. Rejestracja trwa do 6 stycznia 2017 roku, natomiast ostateczny termin nadsyłania zdjęć mija pięć dni później.

World Press Photo to jeden z najsławniejszych i najbardziej prestiżowych konkursów fotografii prasowej. Jego pomysłodawcą było dwóch holenderskich fotoreporterów: Kees Scherer i Bram Wisman, którzy przy pomocy swojego kolegi Bena van Meerendonk z Amsterdamu postanowili zapoczątkować ideę międzynarodowych manifestacji w formie dorocznych wystaw fotografii prasowej. Cele były szczytne: walka o prawa ludzkie, ochrona przyrody i wspólne poznawanie się mieszkańców Ziemi. Należy zaznaczyć, że zdjęcia wybrane w World Press Photo zawsze oddziaływały dwutorowo – zarówno poprzez to, co pokazywały, jak i poprzez sposób, w jaki to czyniły. W ostatniej edycji wzięło udział 5775 fotografów ze 128 krajów, którzy łącznie nadesłali ponad 82 tysięcy prac. Za najlepsze zdjęcie prasowe uznano fotografię Warrena Richardsona przedstawiającą mężczyznę, który podaje malutkie dziecko przez płot na granicy serbsko-węgierskiej (poniżej).

WPP2016-Warren-Richardson
Fotoreporterzy mogą zgłaszać prace w siedmiu kategoriach: Daily Life, General News, Nature, People, Sports, Spot News oraz Long-term Projects (projekt jednotematyczny, wykonany w przynajmniej trzech latach, może składać się nawet z 30 zdjęć). W sześciu pierwszych kategoriach będą przyjmowane prace pojedyncze a także zestawy (od dwóch do dziesięciu zdjęć). Zgłoszenia należy dokonywać za pośrednictwem strony internetowej https://submit.worldpressphoto.org/ po wcześniejszej rejestracji (termin minie   6 stycznia). Każda praca powinna być zapisana w formacie .jpg / .jpeg (pomiędzy średnią a wysoką jakością). Wymagany jest profil ICC. Adobe RGB lub sRGB. Nie należy zgłaszać zdjęć w CMYK-u. Szerokość fotografii to około 3000 pikseli. Zabronione jest stosowanie fotomontaży polegających na łączeniu elementów pochodzących z różnych plików lub dokonywanie zmian oryginalnej kompozycji. Warto zwrócić uwagę, że nominowane prace zostaną dokładnie zbadane, a uczestnicy będą musieli dostarczyć oryginalne pliki.

Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 13 lutego.

Zobacz wideo z ostatniej edycji:

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.