Tadeusz Rolke, Jacek M. Stokłosa. Fotografie

rolke-stoklosa-gf_1
W Galerii Foksal w Warszawie można już oglądać wystawę fotografii Tadeusza Rolke i Jacka Marii Stokłosy. Ekspozycja jest symbolicznym zamknięciem „rocznicowych” pokazów zaplanowanych w 2016 roku z okazji jubileuszu 50-lecia istnienia i działalności Galerii.

Przyjęta przez kuratorów formuła prezentacji, w których mogą wziąć udział tylko czynni artyści dokonujący wyboru swych dzieł, zdecydowała o wystosowaniu zaproszenia do zorganizowania wystawy dla dwóch fotografów związanych z Galerii niemal od dnia powstania. Obecna więc wystawa jest hołdem złożonym nieżyjącym artystom którzy współtworzyli historię Foksal jak m.in. Eustachy Kossakowski, Zygmunt Targowski, Piotr Barącz, Jerzy Borowski i Erazm Ciołek.

rolke-stoklosa-gf_2
Tadeusz Rolke fotografował wydarzenia i ludzi w GF od czasu powstania w 1966 roku. Rejestrował między innymi działania Tadeusza Kantora, a krytyków sztuki, Ankę Ptaszkowską i Wiesława Borowskiego poznał jeszcze w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku studiując na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i przyjeżdżając do Lublina po 1955 roku. Do swojej ekspozycji wybrał fotografie pochodzące z wystaw, które odbyły się w warszawskiej Galerii Krzywe Koło, prowadzonej na fali tzw. ”odwilży” od 1956 roku przez Mariana Bogusza przy Klubie Krzywe Koło w Staromiejskim Domu Kultury. To właśnie w działalności Galerii Bogusza, któremu udało się stworzyć prawdziwy, niezależny „salon kulturalny stolicy” historycy sztuki szukają genezy Galerii Foksal i pierwszego programu jej działalności. Na czarno-białych fotografiach możemy zobaczyć przede wszystkim osoby tworzące to niezwykłe środowisko: artystów, krytyków, literatów, dziennikarzy.

rolke-stoklosa-gf_3
Z kolei znacznie bogatsza tematyka zdjęć Jacka Marii Stokłosy odnosi się do artystycznych środowisk Warszawy i Krakowa. Stokłosa, który wraz z braćmi Janickimi założył artystyczną Drugą Grupę, współpracującą blisko z Foksalem, pokazuje fotografie prezentujące zarówno jej działalność, jak i ze swoich wystaw indywidualnych. Dużą grupę stanowią fotografie dotyczące Tadeusza Kantora i Teatru Cricot 2. Znajdziemy wśród nich kadry z prób, konferencji prasowej w Adelajdzie, znakomite portrety aktorów czy bohaterów spektakli z „Kurki wodnej”, „Nadobnisi i koczkodanów”, „Umarłej klasy”. Odnajdziemy również bogatą kolekcję niezwykłych portretów artystów i krytyków tworzących historię i legendę GF jak m.in.: Henryk Stażewski, Zbigniew Gostomski, Koji Kamoji, Edward Krasiński, Maria Stangret, Stanisław Dróżdż, Ben Vautier, Wiesław Borowski, Anka Ptaszkowska, Andrzej Turowski, Richard Demarco oraz artystów z Grupy Krakowskiej i zaprzyjaźnionej z Foksalem krakowskiej Galerii Krzysztofory.

Wystawa będzie prezentowana do 3 lutego 2017 roku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.