Na większą chwałę Twoją

kasprzyk-t-ad-maiorem3
Jeszcze przez trzy dni w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa można oglądać niezwykłą wystawę: „Ad maiorem gloriam Tuam (Na większą chwałę Twoją)” Tomasza Kasprzyka.

kasprzyk-t-ad-maiorem5
Fotografie uchylają rąbka tajemnicy świata zamkniętego za murami klasztornymi. Autor w sobie tylko wiadomy sposób otrzymał pozwolenie na wejście do strefy niedostępnej Zakonu Klauzurowego Sióstr Bernardynek w Zakliczynie. Zaskarbił sobie również ich zaufanie i przychylność. Zobaczymy więc różne wiekowo Siostry, a każda ma swoją historią wniesioną razem z osobistym powołaniem i poświęceniem siebie służbie innym. Najmłodsza ma 21 lat, najstarsza 83 lata. Ich życie skoncentrowane jest przede wszystkim na modlitwie, centralnym miejscem jest chór zakonny i kaplica, gdzie spędzają wiele godzin dziennie. Wstają przed wschodem słońca, nie wychodzą poza mury klasztorów, większość dnia spędzają na modlitwie i pracy. Posiłki jedzą w ciszy, ich reguła jest surowa.

kasprzyk-t-ad-maiorem4
Dzień jest wypełniony zajęciami, i mimo ze jest podobny do drugiego, to jednak każdy jest inny. 4.55 dzwonek na budzenie, 5.30 poranne modlitwy, a następnie Liturgia Godzin z brewiarza – Godzina czytań, pół godziny rozmyślania i Jutrznia. O 7.00 Msza św., po niej dziękczynienie i śniadanie. O 8.30 wspólne czytanie duchowne, następnie praca, każda siostra ma wyznaczone obowiązki, czasami prace są wspólne. W południe siostry spotykają się na modlitwy południowe i Anioł Pański, następnie obiad, a po nim wspólne nawiedzenie Najświętszego Sakramentu i czas modlitwy za dobroczyńców i ofiarodawców. Następnie do 16.30 praca, potem popołudniowa medytacja. O 17.00 nabożeństwo – Różaniec. Następnie kolacja, o 18.15 Nieszpory, dziękczynienie i Kompleta. W ciągu dnia każda siostra ma wyznaczone pół godziny czasu na osobistą adorację. Przełożona klasztoru mówi że „..życie duchowe potrzebuje milczenia i wewnętrznej bliskości z Chrystusem, aby mogło się rozwijać”…

kasprzyk-t-ad-maiorem1
Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, ul. 3 maja 9, Rzeszów

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.