Single Shot w Instytucie Fotografii Fort

single-shot
W Instytucie Fotografii Fort cały czas jest prezentowana wystawa „Single Shot”. Można zobaczyć prace trzydziestu współczesnych polskich fotografów, ekspozycja stawia sobie za cel pokazanie relacji między fotografem, zdjęciem i jego opisem.

Instytut Fotografii Fort jest fundacją czynnie wspierająca polską fotografię. Promuje ją zarówno w Polsce jak i poza granicami kraju. W kwietniu tego roku IFF otworzył czytelnię fotografii, do dyspozycji jest ponad tysiąc albumów i książek. Stanowisko Prezesa Zarządu piastuje Olga Łacna, w radzie Fundacji zasiada m.in. Tomasz Tomaszewski i Jacek Poremba. W planach jest również wydawnictwo oraz warsztaty i stypendia dla fotografów. Teraz przyszła kolej na galerię, która ma być największą tego typu placówką w Polsce.

single-shot-bart-pogoda
Single Shot inicjuje więc jej działalność, ma być „wizytówką” tej placówki. Postronne osoby mogą jednak odnieść wrażenie, że to zbiór przypadkowych kadrów. Zdjęć nie łączy nic poza jednym – za każdym z nich kryje się historia, opowieść o fotografie i tym, co przed nim – tym, co przed obiektywem. Wystawa ujawnia konteksty i opowieści kryjące się za zdjęciami. Jak one powstawały? Co zostało ukryte? Co stało się inspiracją do zrobieni zdjęcia? Co jest na zdjęciu? Krzysztof Miękus, kurator wystawy, tłumaczy, że „Pomiędzy obrazem i tekstem może rodzić się napięcie, dysonans, który domaga się rozwiązania. Lecz tekst i obraz należą do różnych rejestrów – rozwiązanie dysonansu nie przychodzi łatwo. Gdy tekst i obraz pozostają ze sobą w konflikcie, zaczynamy żonglować zawartymi w nich znaczeniami i ukrytymi symbolami tak, by ustawić je w jednej linii – by je zestroić w jeden ciąg. Taka próba jest często skazana na niepowodzenie…”

single-shot-przemek-dzienis
Prezentowani artyści: Anita Andrzejewska, Robby Cyron, Kuba Dąbrowski, Przemek Dzienis, Paweł Fabjański, Mariusz Forecki, Jacek Fota, Dominika Gęsicka, Paweł Jaszczuk, Monika Kmita, Jacek Kołodziejski, Zuza Krajewska, Adam Lach, Diana Lelonek, Michał Łuczak, Igor Omulecki, Maciej Nabrdalik, Chris Niedenthal, Adam Pańczuk, Jacek Piotrowski, Bart Pogoda, Jacek Poremba, Maksymilian Rigamonti, Michał Siarek, Filip Skrońc, Ilona Szwarc, Michał Szlaga, Tomasz Tomaszewski, Magda Wunsche, Łukasz Ziętek.

Wystawę można oglądać do 22 stycznia 2017 roku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.