Kodak Professional Ektachrome powraca!

kodak-ektachrome2017_1
Kodak ogłosił, że ceniony diapozytyw Professional Ektachrome E100 znajdzie się ponownie w ofercie firmy. Nastąpi to dopiero w czwartym kwartale tego roku. Produkcja tych slajdów została wstrzymana prawie pięć lat temu, czyli w okresie, kiedy koncern miał największe kłopoty finansowe i przechodził proces naprawczy.

Tak długi czas oczekiwania na materiał światłoczuły związany jest z pewnością z potrzebą uruchomienia wielu skomplikowanych procedur technologicznych. Od 2012 roku wiele się zmieniło, Kodak pozbył się np. fabryki żelatyny, w której wyrabiano składnik do emulsji światłoczułej. No i oczywiście technolodzy znaleźli nowe zajęcie, trudno ich będzie ściągnąć z powrotem. Ale wszystko da się zrobić, na razie wiadomo, że Ektachrome będzie wytwarzany w fabryce w Rochester.

kodak-ektachrome2017_2
Wątpliwości jednak budzi oznaczenie materiału światłoczułego. Kodak mówi o diapozytywie  Ektachrome E100, a tymczasem wraz z dużo mniejszym zainteresowaniem fotografią analogową z oferty wycofano Ektachrome E100G i E100GX. Te dwa materiały pojawiły się w sprzedaży pod koniec 2002 roku i zastąpiły E100S i E100SW. Wyznaczały nowy poziom w rodzinie slajdów Ektachrome, charakteryzowały się najmniejszym ziarnem jakie miały kiedykolwiek materiały Kodaka, a także czystym odzwierciedleniem bieli i imponującą rozpiętością tonalną przy zachowaniu neutralnego oddania barw i dużej liczby szczegółów w cieniach. E100G neutralnie reprodukuje barwy w porównaniu do nieco cieplejszego ich odwzorowania przez Ektachrome E100GX. Należy więc sądzić, że „nowy” Kodak Professional Ektachrome E100 będzie występował bez dodatkowego oznaczenia „G” lub „GX”, do sklepów trafi więc „zwykły” E100G.

kodak-ektachrome100g-100gx
Tytułem ciekawostki należy wspomnieć, że pod koniec ubiegłego wieku Kodak planował wprowadzenia do sprzedaży filmu o umiarkowanym nasyceniu kolorów który roboczo nazwano Ektachrome Professional E100. Zrezygnowano z tego pomysłu, za to pojawił się w sprzedaży Ektachrome E100VS (materiał o bardzo dużym nasyceniu barw, odpowiedź na Fujichrome Velvia, wycofany z oferty w 2012 roku) który dołączył do rodziny składającej się z E100S i E100SW.

Należy się spodziewać, że cena „nowego” diapozytywu nie będzie niska.

Zobacz wideo:

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.