Hasselblad ma nowego właściciela?

Hasselblad-Phantom
Od paru lat Hasselblad ma kłopoty finansowe, zainteresowanie „średnim formatem” dla zaawansowanego fotoamatora dramatycznie spadło, nie udały się też wspólne produkty z Sony. Sytuacji nie poprawiał zmieniający się często prezes oraz różne wizja rozwoju. Ta tym tle pod koniec 2015 roku doszło do strategicznego aliansu z chińskim producentem dronów firmą DJI.

Chińczycy stali się mniejszościowym udziałowcem, pojawiły się też wspólne przedsięwzięcia m.in. zestaw przeznaczony do fotografii lotniczej który składa się z aparatu Hasselblad A5D oraz drona DJI Matrice 600. „Strategiczny alians” dał Hasselbladowi chwilę oddechu i pozwolił na dofinansowanie prac nad modelem X1D. Aparat zaprezentowano w czerwcu 2016 roku, według serwisu Luminous Landscape zainteresowanie tym produktem jest bardzo duże. Luminous Landscape twierdzi również, że firma DJI posiada obecnie większościowe udziały w Hasselbladzie i informacja o tym fakcie zostanie wkrótce ogłoszona.

Warto zwrócić uwagę, że istniejący od 1941 roku Hasselblad w ostatnich latach ciągle był sprzedawany i kupowany, zainteresowane były głównie fundusze inwestycyjne (UBS Capital B.V, CINVen, czy Ventizz Capital Fund IV). Wycofały się one jednak uznając rynek foto za zbyt ryzykowny.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.