Urok prowincji Jerzego Piątka

piatek-j-uroki_1
Już za parę godzin w Galerii FOTO-GEN Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu (dawne Dolnośląskie Centrum Fotografii „Domek Romański”) odbędzie się otwarcie wystawy „Urok prowincji” Jerzego Piątka. Jest ona wyborem prac z obszerniejszego cyklu „Smutek i urok prowincji” która prezentuje pokaźny zbiór fotografii dokumentalnej z końca lat 70. i pierwszej połowy lat 80. ubiegłego wieku.

Jerzy Piątek znany jest z licznych dokumentów i reportaży. Od 1978 roku należy do Związku Polskich Artystów Fotografików i specjalizuje się w szeroko rozumianym artystycznym dokumencie. Na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, wtedy jeszcze jako członek Świętokrzyskiego Towarzystwa Fotograficznego, zainteresował się kieleckim pejzażem. Uczestniczył w działaniach Kieleckiej Szkoły Krajobrazu, później jego pasją stała się fotografią o charakterze socjologicznym, a także akt. Artysta jest wydawcą wielokrotnie nagradzanych albumów fotograficznych a także współwłaścicielem oficyny Fine-Grain w której ukazywało się m.in. czasopismo „Biuletyn Fotograficzny”.

piatek-j-uroki_2
„Smutek i urok prowincji” należy do niezwykle interesującego nurtu dokumentu społecznego i przedstawia ludzi z takich miejsc jak: Bodzentyn, Chęciny, Chmielnik, Nowy Korczyn, Pińczów, Radoszyce, Raków, Wiślica. W istocie zestaw ten portretuje realia PRL-u, co dzisiaj może być już odbierane jako odkrycie czegoś nieznanego. Autor obecny jest wszędzie – obserwuje ulice, dworce, podgląda podwórka, sklepy i targowiska. Widać jak wielce intryguje go ówczesna rzeczywistość i skłania do subiektywnego postrzegania zastanych zjawisk. Zdjęcia wprowadzają nas w stan zadumy, oczekiwania, bardziej kojarzą się z jesienią życia niż z czymkolwiek innym. W fotografiach scen obyczajowych autor fascynuje celnością oddania charakteru portretowanych osób wpisanych w zastany zgrzebny sztafaż uliczek i domów z tamtego czasu.

piatek-j-uroki_4
piatek-j-uroki_3
Szczególnym walorem tych zdjęć jest autorska dyscyplina kadrowania oraz umiejętne wyszukiwanie oryginalnej perspektywy widzenia. Rejestracje te obok wartości historyczno-poznawczej niosą spory ładunek treści emocjonalno-nostalgicznych, pobudzających pamięć i refleksję odbiorców.

Wystawa będzie czynna do 2 lutego 2017 roku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.