Czy powróci Kodachrome?

kodachrome25_1
Kilka dni temu firma Kodak poinformowała, że zamierza ponownie wprowadzić do sprzedaży diapozytyw Ektachrome 100. Teraz pojawiła się informacja, że przygotowano kosztorys reaktywacji kolejnego materiału światłoczułego: Kodachrome.

Nie wiadomo jak należy traktować takie zamierzenie. Czy to tylko marketingowa sztuczka (informacja pochodzi od Stevena Overmana który pełni funkcję CMO w firmie) aby o Kodaku było głośno? Przecież wytwarzanie słynnego od 1935 roku ze znakomitej jakości  obrazu  – naturalnej reprodukcji barw, wyjątkowej  ostrości oraz niezwykłej trwałości – Kodachrome  jest znacznie bardziej skomplikowane niż Ektachrome. Trudność sprawia też obróbka – materiał można wywoływać w dość wymagającym procesie K-14, dlatego przez bardzo długi czas fotografowie w naszym kraju korzystali z usług laboratoriów znajdujących się w Wiedniu i Stuttgarcie. Od 2000 roku usługa była dostępna w miejscach ze znakiem Q-Lab, stało się to możliwe po wprowadzeniu kompaktowego systemu szybkiego procesu Kodak K-Lab. Obecnie nie ma kto tego obrabiać.

kodachrome64_1
Warto zaznaczyć, że Kodak miał kilka materiałów tworzących rodzinę Kodachrome. Należy wymienić m.in. Kodachrome 25 (oraz 25Pro), charakteryzujący się ogromnym bogactwem rejestrowanych odcieni i neutralną równowagą barwną, oraz Kodachrome 64 (64Pro) którego zaletą było nie tylko drobne ziarno ale także większa nieco tolerancja na błędy naświetlenia. Był też Kodachrome 200, Kodachrome 40, z czasem asortyment uległ ograniczeniu. Kodachrome był wytwarzany do końca 2010 roku (właściwie ostatnia rolka została wyprodukowana 18 stycznia 2011 roku), później linię technologiczną zdemontowano, zaprzestano także wytwarzania odczynników do K-14.

Wydaje się więc, że uruchomienie produkcji będzie najmniejszym problemem, trudności pojawią się z chwilą wywołania materiału. Proces K-14 jest tak skomplikowany, że w zasadzie nie do przeprowadzenia w warunkach domowych.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.