Leica Oscar Barnack Award 2017

leica-oscar-barnack-award
Leica Camera AG ogłosiła kolejną, 37. edycję prestiżowego konkursu Leica Oskar Barnack Award. Łączna pula nagród wynosi 80 tysięcy euro (w tym sprzęt foto o wartości 25 tysięcy euro), zdjęcia będą przyjmowane od 1 marca do 10 kwietnia poprzez specjalną stronę internetową.

Prace powinny być zgłaszane w formie autorskich zestawów składających się 10-12 zdjęć. Należy je zapisać w formacie JPEG (1200 pikseli, kolory w standardzie RGB, wielkość pliku nie może przekraczać 3 MB). Fotografie muszą być wykonane w 2016 lub 2017 roku, organizatorzy nie wyznaczyli żadnego tematu przewodniego konkursu, ważne jest to, aby prace nie był zbiorem przypadkowych zdjęć o różnej tematyce a pokazywały relacji między człowiekiem i jego otoczeniem. Zgłaszane projekty powinny stanowić jednolitą, przemyślaną całość o ile koncepcja autorska nie uzasadnia innego potraktowania. Zwycięzca konkursu otrzyma czek w wysokości 25000 euro oraz aparat Leica M z obiektywem o wartości ok. 10000 euro. Najlepszy fotograf w kategorii do 25 lat (Leica Oskar Barnack Newcomer Award) ma szansę zdobyć aparat Leica M z obiektywem i nagrodę pieniężną w wysokości 10000 euro. Zostanie także wybranych dziesięciu finalistów, każdy z nich otrzyma nagrodę pieniężna w wysokości 2500 euro.

guillaume-herbaut_1
guillaume-herbaut_2
W ostatniej edycji konkursu odnotowano 3200 zgłoszeń. Zwyciężyły dwie Francuzki – Scarlett Coten i Clementine Schneidermann (Leica Oskar Barnack Newcomer Award). Coten przedstawiła reportaż zatytułowany „Mectoub” pokazujący świat mężczyzn w kulturze arabskiej. Z kolei projekt 25-letniej Schneidermann („The Unbearable, the Sadness and the Rest”) opowiada o problemach społeczno-ekonomicznych w południowej Walii. Cykl został zrealizowany w koncepcji portretów o charakterze modowej oraz dokumentalnej. Wśród nagrodzonych prac finalistów na uwagę zasługuje reportaż o wojnie domowej na Ukrainie (“Ukraine: Maidan to Donbass”) którego autorem jest Guillaume Herbaut. Jego zdjęcia powyżej i poniżej.

guillaume-herbaut_3
guillaume-herbaut_4
guillaume-herbaut_5
guillaume-herbaut_6
Fotografie można zgłaszać poprzez stronę: http://www.leica-oskar-barnack-award.com/en/applying/to-take-part.html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.