Martin Parr uhonorowany wyróżnieniem Sony World Photography Awards 2017

martin-parr_2
World Photography Organisation ogłosiło nazwisko fotografa uhonorowanego wyróżnieniem za wybitny wkład w fotografię. Otrzymał je brytyjski fotograf-dokumentalista Martin Parr. Uroczyste wręczenie nagrody nastąpi w czwartek 20 kwietnia podczas gali Sony World Photography Awards 2017 w Londynie.

Zdjęcia Martina Parra będzie można oglądać od 21 kwietnia do 7 maja w londyńskim Somerset House, w ramach wystawy Sony World Photography Awards Exhibition. Warto zwrócić uwagę, że w poprzednich latach wśród wyróżnionych znalazły się takie sławy jak William Klein, Bruce Davidson, Elliott Erwitt, Mary Ellen Mark, Eve Arnold, oraz William Eggleston.

martin-parr_1
Dorobek Martina Parra wykracza poza tradycyjne granice fotografii i pokazuje, że zdjęcia są niezwykle silnym środkiem przekazu. Artysta urodził się w 1952 r. w mieście Epsom w Wielkiej Brytanii. Początkowo zainteresował się fotografią czarno-białą, kolor zagościł na jego pracach w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Stało się to pod wpływem m.in. Stephana Shore’a, Williama Egglestona, Petera Frasera, oraz Joela Meyerowitza. Jako artysta Parr wytworzył niepowtarzalny język wizualny, język bardzo poważny, ale z nieodłącznym humorem. Często spotykał się z zarzutem, że kpi z fotografowanych osób.

W swojej ponad 40-letniej karierze Martin Parr często podejmuje tematykę wolnego czasu, konsumpcji i komunikacji. Jego zdjęcia zmuszają oglądającego do ponownego spojrzenia na rzeczy dobrze znane, a niepowtarzalna i wieloznaczna wizja świata pozwala ludziom odkrywać dramaty codzienności. Utrwalając w najdrobniejszych detalach świat widziany z własnej perspektywy, Parr otwarcie ukazywał cechy narodowe i zjawiska międzynarodowe, czym zapoczątkował nowy rys w fotografii dokumentalnej. Dla większości ludzi „styl” Parra to użycie flesza w ciągu dnia, a także szczególna umiejętność uchwycenia Anglików w codziennej monotonii pracy, odpoczynku i zabawy oraz przemiany tych obrazów w gorzkie obserwacje i ironię społeczną. Za przełom w jego twórczości powszechnie uważa się cykl The Last Resort (Ostateczność) z 1985 roku. Od tej pory prace Parra zaczęły inspirować fotografów młodego pokolenia.

martin-parr_5
martin-parr_3
martin-parr_4
Ekspozycję w Somerset House będzie otwierać wybór rzadko pokazywanych prac z cyklu Abandoned Morris Minors (Porzucone samochody Morris Minor, powyżej niektóre zdjęcia), powstałego na zachodnim wybrzeżu Irlandii w latach 1980–1983. W piątek 21 kwietnia Martin Parr wygłosi również wykład w London School of Economics and Political Sciences.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.