Bogdan Konopka – Szary Paryż

konopka-b_szary-paryz1
Od dwóch dni w Starej Kopalni w Wałbrzychu trwa wystawa Bogdana Konopki „Szary Paryż”. Ekspozycja była już pokazywana w m.in. Centrum Kultury Francuskiej, Muzeum Bourdelle’a, Instytucie Polskim w Paryżu, Galerii Francoise Paviot, oraz podczas Miesiąca Fotografii.

konopka-b_szary-paryz2
Cykl powstał w latach 1994-1995, pokazuje „Paris en gris” i na zdjęciach nie zobaczymy Wieży Eiffla, Avenue des Champs-Élysées, Ogrodu Luksemburskiego czy wzgórza Monmartre.  Paryż Konopki pogrążony jest w zadumie czy we śnie, widzimy więc o szarej godzinie świtu lub tuż po zachodzie słońca opustoszałe uliczki i zaułki. Są to miejsca niepozorne, zwyczajne, niemal pospolite. Zobaczymy Paryż starych niezamożnych dzielnic, skromniutkich sklepików, samotnych drzew i anonimowych pomników. Obraz odarty jest z blichtru luksusów i blasku wielkich świateł.

konopka-b_szary-paryz5
Bogdan Konopka obala więc istniejący w naszej świadomości mit Paryża zastępując go mitem nowym, prywatnym i osobistym. To poetycki obraz istniejący bardziej w jego wyobraźni niż w rzeczywistości, autor podkreśla jego nietrwałość i podległość czasowi. Tytułowa „szarość” Paryża to ta właśnie, która zjawia się wtedy, gdy świat zamiera w bezruchu, kiedy otwiera się przestrzeń dla zamyślenia. Obrazy pojawiają się jako efekt gry między niuansami szarych tonów gdyż na zdjęciach prawie nie zobaczymy pełnej czerni ani bieli. Szarość jest bowiem w całym cyklu kolorem, na który składają się zmieszane wszystkie inne barwy – zawiera więc w sobie wszystkie ich możliwości. „Duch miejsc – niewidzialne miasto – niesklasyfikowane dziedzictwo”. Tak o swoich pracach opowiada Autor. Bo są to w istocie liryczne poematy w szarościach, ukazując już nie tyle same rzeczy, ile zapisane w pamięci swoje o nich wspomnienia.

konopka-b_szary-paryz3
konopka-b_szary-paryz4
Wystawę można oglądać do 22 lutego 2017 roku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.