Pentax K-3 II będzie miał następcę

pentax-k-3ii
Zaprezentowany w czwartek Pentax KP nie zastępuje obecnego na rynku prawie dwa lata modelu K-3 II. Oczekuje się, że następca „dwójki” zostanie zaprezentowany w najbliższych sześciu miesiącach.

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że Pentax KP to sukcesor K-3 II, ale tak nie jest. Pewne parametry są lepsze, pierwsza lustrzanka otrzymała m.in. lepszą skuteczność stabilizacji (5 EV wobec 4,5), czy nowszy procesor obrazu (PRIME IV – PRIME III). Niektóre elementy są wspólne np. system SAFOX 11 (27-punktowy AF w tym 25 punktów krzyżowych), pomiar światła oparty o czujnik RGB 86.000 pikseli, kompensacja ekspozycji +/- 5.0 EV, technologia Pixel Shift Resolution System. Oba aparaty mają podobną matrycę, jest to czujnik CMOS wielkości APS-C o rozdzielczości 24 i 24,32 mln. pikseli z usuniętym dolnoprzepustowym filtrem antyaliasingowym. Mogą one jednak pracować z różnym ekwiwalentem czułości ISO: 100 – 819200 (Pentax KP) oraz 100 – 51200 (Pentax K-3 II).

pentaxk-3iivskp
Mechanizm migawki mechanicznej w K-3 II jest jednak bardziej zaawansowany. Użytkownik ma do dyspozycji najkrótszy czas jej otwarcia wynoszący 1/8000 sekundy, gdy w przypadku KP wynosi zaledwie 1/6000 s. No i oczywiście różnicą na korzyść starszego modelu są zdjęcia seryjne: 8.3 kl./s, (maksymalnie 23 zdjęcia w formacie RAW lub 60 zdjęć w formacie JPEG) w stosunku do 7.0 kl./s, (maksymalnie 8 zdjęć w formacie RAW lub 23 zdjęć w formacie JPEG), I to wszystko przy starszym procesorze i wolniej szczytującej dane matrycy. Warto też zwrócić uwagę na zasilanie – akumulator w K-3 II jest wydajniejszy, pozwala na wykonanie 720 zdjęć wobec 420 w KP. Do tego dochodzą inne „drobiazgi” takie jak port USB (3,0 w K-3 II wobec 2,0 w KP), wyświetlacz LCD, ilość gniazd kart pamięci (2 –1), czy uszczelnienia korpusu (92-67). Wszystko to pozwala wnioskować, że Pentax KP nie jest kontynuatorem modelu K-3 II.

Pentax-k-3-II_4
Na tym stanowisku stoi m.in. francuski portal Les Numérique, który uważa, że oba aparaty będą obecne na rynku przez sześć miesięcy do momentu pojawienia się następcy K-3 II. Znajdziemy w nim wiele elementów z modelu KP (m.in. matrycę CMOS formatu APS-C, procesor PRIME IV) oraz  K-3 II (migawkę o czasie otwarcia 30 s – 1/8000 s, czy dwa gniazda dla kart typu SD/SDHC/SDXC). Być może ogniskowanie będzie oparte o system SAFOX 12 (33-punktowy AF w tym 25 punktów krzyżowych).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.