Ferrania P30 Alpha. Powrót z zaświatów

ferrania-p30-alpha
Ponad dwa lata temu wystartowała społeczna zbiórka pieniędzy mająca za cel uruchomienie produkcji czarno-białych negatywów. Organizatora akcji, firma FILM Ferrania, zebrała 322.420 dolarów. Teraz na rynku ma się pojawić negatywowy materiał panchromatyczny P30 Alpha będący nową edycją wytwarzanego w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku filmu o nazwie Pancro 30.

Negatyw będzie dostępny jedynie w ładunkach typu 135-36, jego czułość nie jest wysoka i wynosi zaledwie ISO 80. Ciekawostką może być fakt, że na pudełku producent podaje ją w nieużywanej już liniowej skali ASA opracowanej przez American Standards Association. Warto zaznaczyć, że Ferrania Pancro 30 był materiałem o dużej rozpiętości tonalnej, z  odpowiednią tolerancją na błędy naświetlenia, co gwarantowała jego duża długość prostoliniowego odcinka krzywej charakterystycznej. Zaletą było też drobne ziarno, można było wykonywać duże powiększenia o głębokiej czerni. Filmowy negatyw był używany m.in. przez Piera Paolo Pasoliniego. Dla niezorientowanych: Ferrania Pancro 30 nie był to filmem chromogenicznym, obróbka mogła być prowadzona w tradycyjnym procesie. Obecnie zaleca się ją w koreksach, tankach itp. i użycie popularnych wywoływaczy takich jak Ilford Microphen, Agfa Refinal, Kodak D76, Tetenal Ultrafin.

ferrania_2
Produkcją ma się zająć firma FILM Ferrania która przejęła wszystkie prawa do nazwy (i część maszyn) swojej poprzedniczki czyli Ferrania Sp. A. Przedsiębiorstwo to od 1923 roku zajmowało się produkcją filmów fotograficznych, po 1945 roku przejęło część pracowników firmy Agfa i na rynku pojawiły się więc różne ciekawe materiały (Ferraniacolor, czy Pancro 30). Od późnych lat sześćdziesiątych następowały zmiany własnościowe i Ferania stała się oddziałem koncernu 3M, a później Imation (wydzielona część z 3M). W jej ofercie pojawiły się filmy Scotch (Scotchcolor EXL 100/200/400, ScotchChrome 100/200/400, ScotchChrome 640T) a potem Imation (Imation HP 100/200/400). Oferowano też filmy pod różnymi znakami handlowymi, np. domów towarowych czy sieci laboratoriów. Zatrudnienie wynosiło ok. 1500 osób, przy czym silny był dział badawczy. Materiały były produkowane w mieście Ferrania (Liguria), ale też w Wielkiej Brytanii i w amerykańskiej Oklahomie. W 1999 roku Imation został przejęty przez grupę kapitałową Schroder Ventures, tak więc od 2000 roku wszystkie produkty były już sygnowane nazwą Ferrania Imaging Technologies. W obecnym wieku nastąpiły liczne perturbacje, oddział został przejęty przez przedsiębiorstwo żeglugowe Gruppo Messina. Do 2007 roku produkowano jeszcze negatywy typ 126 „Instamatic”, rok później zapowiedziano wygaszanie produkcji materiałów halogenosrebrowych i zwolniono prawie wszystkich pracowników (198 spośród 230).

Ferrania_film1
FILM Ferrania to przedsiębiorstwo działające na zasadzie spółdzielni, dział R&D składa się z ośmiu osób z wieloletnim doświadczeniem. W 2013 roku ogłoszono decyzję o przywróceniu produkcji barwnych negatywów Solaris FG-100 Plus i diapozytywów Scotch Chrome 100. Rok później Nicola Baldini, szef firmy, podjął decyzje o uruchomienia produkcji czarno-białych filmów, ale potrzebne były maszyny. Dzięki społecznej akcji zakupiono je, jednak w produkcji nastąpiły opóźnienia związane z m.in. z powodzią.

Sprzedaż nowego materiału ma się rozpocząć w połowie lutego 2017 roku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.