Michał Szlaga – Polska

szlaga-m_polska1
Już w najbliższy piątek w Galerii Fundacji Instytutu Fotografii Fort odbędzie się otwarcie wystawy „Polska”. Ekspozycja jest efektem przeszło 10 lat pracy fotografa Michała Szlagi, to swoisty pamiętnik z podróży przez nasz kraj oglądany z perspektywy pociągu, czy samochodu.

Michał Szlaga zadebiutował w 2002 roku serią inscenizowanych autoportretów pod wspólnym tytułem „What Made Me?”, wcielając się w historyczne role nazisty, Żyda, księdza katolickiego, milicjanta i czerwonoarmisty. W projekcie „Reality” (2007) dokumentował polską rzeczywistość, wykorzystując do tego celu konwencję fotografii blogowej. Pasjonował (pasjonuje?) go też temat stoczni gdańskiej, postrzeganej jako miejsce narodzin, rozkwitu i schyłku ruchu robotniczego „Solidarność”. Dzięki swojej pracy udało mu się powstrzymać wyburzenia cennych budowli na terenie zakładu.

szlaga-m_polska4
Teraz mamy prezentację innego cyklu zdjęć. Zdjęć, które są na granicy – jednocześnie przyjemne i niepokojące. Takie, kiedy nie do końca da się zdefiniować oglądaną sytuację. Te fotografie powstawały zawsze „przy okazji”, ale mimo swojej intencjonalnej wyrywkowości i fragmentaryczności są spójne estetycznie. Autor jest bez wątpienia trochę wścibskim podglądaczem, który przyłapuje swoich bohaterów w momentach, w których się tego najmniej spodziewają. Rzadko jest uczestnikiem zdarzeń, ale niemal zawsze potrafi podejść bardzo blisko tego, co go interesuje. Nie ośmiesza ludzi, lecz stara się odnaleźć w ich gestach i wyrazie ich twarzy pewnych uniwersalnych emocji. Jego Polska jest słodko-gorzka: przaśna i kiczowata, ale zarazem autoironiczna lub pogrążona w refleksyjnej zadumie.

szlaga-m_polska5
szlaga-m_polska3
Autor, pomijając warstwę dokumentalną, poszukuje piękna w banalności: zobaczymy m.in. efemeryczną tęczę nad umywalką w wagonie PKP, ciąg czerwonych świateł na zakorkowanej ulicy widzianej z estakady, krajobrazy fotografowane o zmierzchu. Na pozór przypadkowe kadry z podróży układają się z jednej strony w opowieść o Polsce, z drugiej – wychodząc poza warstwę dokumentalną – są zapisem poszukiwania piękna w codzienności i banalności.

szlaga-m_polska2
Wystawa będzie czynna do 4 kwietnia 2017 roku.

Fort Mokotów, ul. Racławicka 99, Warszawa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.