Nagroda World Press Photo dla Burhana Ozbilici

wpph-logo
W Amsterdamie zostały ogłoszone wyniki konkursu World Press Photo. Nagrodę World Press Photo of the Year zdobył turecki dziennikarz Burhan Ozbilici z agencji Associated Press. Do konkursu zgłoszono około 80 tys. zdjęć wykonanych przez ponad 5 tys. fotografów ze 125 krajów. Nagrodzono też 45 fotoreporterów w ośmiu kategoriach. Niestety, nie ma wśród nich żadnego naszego rodaka.

Konkurs, którego pierwsza edycja odbyła się w 1955 roku, stale się rozwija. Statystyka mówi sama za siebie – np. dwadzieścia lat temu na adres organizatora napłynęło 29 885 prac od 2 997 fotografów z 97 krajów całego świata. Tak samo jak obecnie, wzięły one udział w różnych kategoriach dotyczących najnowszych wydarzeń, życia codziennego, ludzi, sportu, sztuki, nauki i techniki oraz przyrody i środowiska naturalnego. W tym roku nagrodzone prace koncentrowały się na tematach, które parę miesięcy temu dominowały w mediach m.in. śmierci przywódcy Kuby Fidela Castro, konfliktach w Syrii i Iraku, kryzysie migracyjnym, czy igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro.

burhan-ozbilici_1
W tegorocznej edycji nagrodzone zdjęcie główne przedstawia moment po zabójstwie rosyjskiego dyplomaty Andrieja Karłowa. Ambasador został zastrzelony 19 grudnia zeszłego roku podczas wernisażu w galerii sztuki w Ankarze. Burhan Ozbilici utrwalił moment zabójstwa, w kadrze widać ciało zabitego polityka leżące na podłogę i stojącego zamachowca z opuszczonym pistoletem i podniesionym do góry palcem wskazującym. Według relacji świadków, w trakcie zamachu wykrzykiwał on słowa „Allahu Akbar” i mówił też, że jest to jego zemsta za sytuację w Syrii.

Burhan Ozbilici pracuje dla AP od blisko 27 lat.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.