Pentax – trochę historii

plakat-pentax-historia_1
Są już do pobrania dwa darmowe plakaty prezentujące historię marki Pentax. Obecnie należy ona do firmy Ricoh Imaging, ale w przeszłości była własnością Asahi Optical Co., Ltd. Koncern ten, wraz z m.in. Minoltą był jednym z członków japońskiej „wielkiej piątki” producentów fotograficznych.

Plakaty zostały przegotowane w popularnym PDF-ie, pierwszy jest dostępny pod linkiem (kliknij), podobnie jak drugi (kliknij). Można je wydrukować w maksymalnym formacie A1. „Drzewo genealogiczne” zaczyna się aparatem Asahiflex I (1952), a kończy Pentaksem KP (2017). Zostały uwzględnione tylko lustrzanki. Drugi plakat jest bardziej szczegółowy i zawiera opisy.

W historii firmy warto wymienić takie „kamienie milowe: jak:

– wprowadzenie lustra samopowrotnego – Asahiflex II (1954),
– wprowadzenie pryzmatu z dalmierzem klinowym – Asahi Pentax (1957),
– wprowadzenie pomiaru ekspozycji przez obiektyw (TTL) – Asahi Pentax Spotmatic (1964),
– pierwsza w świecie lustrzanka z AF – Pentax ME-F (1981),
– pierwsza na świecie lustrzanka AF z wbudowanym systemem pomiaru światła błyskowego TTL auto flash  – Pentax SFX (1987),

plakat-pentax-historia_2
W tabeli jest oczywiście sławny Pentax K 1000, który należał do najbardziej popularnych i niezawodnych aparatów małoobrazkowych na świecie. Należy też zaznaczyć, że firma w 1959 roku wprowadziła pierwszą na świecie linię do automatycznego montażu aparatów fotograficznych, a 1971 roku opracowała technologię powłok wielowarstwowych Super-Multi-Coating. W ofercie były (i są)  też kompakty i na tym polu odnoszono sukcesy wprowadzając do sprzedaży m.in. w 1986 roku pierwszy w świecie kompakt z obiektywem zmiennoogniskowym (Pentax Zoom-70), czy sześć lat później pierwszy aparat wodoodporny (Pentax Zoom 90-WR).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.