Fotoimpex inwestuje w fotografię analogową

adox-film
Niemiecka firma Fotoimpex ma w swojej ofercie markę Adox. Można kupić nie tylko negatywy czarno-białe i barwne, papiery fotograficzne i chemię, ale także filmy w formacie super 8 do tradycyjnych amatorskich kamer. W związku ze wzrostem zainteresowania fotografią analogową zapowiedziano budowę nowej fabryki.

fotoimpex-factory5
Obecnie cała produkcja odbywa się w niewielkim zakładzie mieszczącym się niedaleko Berlina. W fabryce można zobaczyć m.in. maszyny pochodzace od Ilforda, wykorzystywane są technologie wytwarzania chemii i filmów Agfy. Miłośnikom fotografii analogowej takie nazwy jak Rodinal, czy Atomal z pewnością są dobrze znane.

fotoimpex-factory1
fotoimpex-factory2
fotoimpex-factory3
fotoimpex-factory4
Warto zaznaczyć, że w przeszłości marka Adox należała do niemieckiej, założonej w 1860 roku firmy dr C. Schleussner Fotowerke GmbH. Była ona pierwszym na świecie producentem materiałów fotograficznych i mieściła się we Frankfurcie nad Menem. W 1930 roku podjęto produkcje aparatów fotograficznych. Do 1960 roku powstawały ciekawe konstrukcje, należy wymienić m.in. małoobrazkowy ADOX 300 i ADOX Polomat, średnioformatowy ADOX Sport i  ADOX 66, na film 127 Adrette 3×4. Pięćdziesiąt pięć lat temu zakłady zostały przejęte przez koncern DuPont. Niektóre maszyny do produkcji emulsji, wraz z prawami licencyjnymi na znak towarowy Adox, zostały sprzedane jugosłowiańskiej firmie Fotokemia (DuPont stał się właścicielem marki tylko w Stanach Zjednoczonych). Licencja wygasła w 1992 roku, Fotokemia stworzyła własną linię materiałów efke, a kolejne lata to przysłowiowa wędrówka znaku Adox po różnych firmach. W końcu wylądował u Agfy która nie była nim jednak zainteresowana. Na początku tego wieku marka została przejęta więc przez firmę, która z dr C. Schleussner Fotowerke GmbH nie miała nic wspólnego.
adox-chemia

W naszym kraju np. ortopanchromatyczny film Adox CHS II 100 w ładunku 135-36 kosztuje 26 zł, ciekawostką może być fakt, że kaseta jest bez kodu DX.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.