Polacy w finale Sony World Photography Awards 2017

swpa2017-prusaczyk-m_2
Jurorzy konkursu fotograficznego Sony World Photography Awards 2017 uhonorowali prace pięciorga Polaków, zaliczając je do pierwszej dziesiątki najlepszych fotografii. Warto podkreślić, że w tegorocznej edycji do oceny zgłoszono ponad 227 000 zdjęć.

Laureaci kategorii otwartych zostaną ogłoszeni 28 marca, a zwycięzcę całego konkursu i zdobywców pierwszych miejsc w kategoriach profesjonalnych poznamy 20 kwietnia. Do zdobycia jest sprzęt fotograficzny Sony i nagrody pieniężne o łącznej wartości 30 000 dolarów. Jury nagradza fotografie z ubiegłego roku, zgłoszone w czterech podstawowych kategoriach: profesjonalnej, otwartej, młodzieżowej i studenckiej.

swpa2017-prusaczyk-m_1
Pierwszym wyróżnionym Polakiem jest Mariusz Prusaczyk z Sosnowca, awansował on do finału konkursu profesjonalnego w kategorii „Świat natury”. Jego zestaw zdjęć lotniczych („Krajobraz zdewastowany przez przemysł. Widok z góry”, powyżej), ukazuje długoterminowy wpływ przemysłu na krajobraz. Więcej prac dostępnych jest na stronie http://www.curioso.photography.

Natomiast w konkursie otwartym, w którym ocenie podlega pojedyncze zdjęcie, finalistami zostali: Paweł Jędrusik z Jaworzna i Michał Płachta z Myślenic w kategorii „Kultura”, Mariusz Stanosz z Nysy w kategorii „Ruch” oraz Iwona Czubek z Cerekwi w kategorii „Martwa natura”.

swpa2017-jedrusik-p
Zdjęcia Pawła Jędrusika („Taniec”, powyżej) powstało zostało podczas gali tanecznej Akademii Tańca Elite, która odbyła się w Domu Kultury w Jaworznie. Z kolei praca Michała Płachty („Uścisk panny młodej”, poniżej) przedstawia pierwszy taniec pary młodej podczas uroczystości weselnej w miejscowości Kornatka. Natomiast fotografia Mariusza Stanosza („Lecąca chmara”, druga od dołu) na której widzimy stado biegusów malutkich, zostało wykonane na plaży na Ko Lanta, na południowym wybrzeżu Tajlandii. W konkursie wyróżniono też zdjęcie Iwony Czubek („Maki i pomidory”, na dole), które nawiązuje do klasycznego malarstwa.

swpa2017-plachta-m
swpa2017-stanosz-m
swpa2017-czubek-i
Warto zaznaczyć, że kolejnych 11 fotografów z Polski uplasowało się w pierwszej pięćdziesiątce uczestników w poszczególnych kategoriach. Są to: Adam Dzienis (Białystok, kat. Ruch), Anna Sznajder (Cieszyn, kat. Portrety), Arek Rataj (Doha w Katarze, kat. Fotografia uliczna), Jakub Rybicki (Poznań, kat. Podróże), Jakub Karol Kowalski (Warszawa, kat. Ruch), Jan Siwmir (Warszawa, kat. Dzika przyroda), Kamila Staniszewska (Warszawa, kat. Portrety), Katarzyna Young (Londyn, kat. Architektura), Konrad Żelazowski (Warszawa, kat. Podróże), Larys Lubowicki (zBielska Podlaskiego, mieszka w Białymstoku, kat. Natura), Piotr Leczkowski (Żyrardów, kat. Ruch).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.