Sputnik Photos. Stracone terytoria. Nowy koniec

sputnik-photos-koniec_1
W piątek w białostockiej Galerii Arsenał została otwarta wystawa „Stracone terytoria. Nowy koniec”. Prezentowane fotografie zostały wybrane z kilkutysięcznego archiwum projektu „Stracone terytoria” kolektywu Sputnik Photos. Ekspozycja potrwa do 20 kwietnia 2017 roku.

Wystawa jest historią powolnego przeistaczania się terytorium byłych republik radzieckich, obszarów bolesnych i niedokończonych przemian. Fotografowie tworzący Kolektyw przez minione lata dokumentowali życie i przestrzeń wszystkich piętnastu państw utworzonych po upadku dawnego imperium. Rok temu mogliśmy zapoznać się z pierwszą odsłoną projektu, omawiano m.in. propagandę w Gruzji, sytuację weteranek Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, problematykę środowiska skażonego odpadami nuklearnymi. Teraz ekspozycję tworzą zdjęcia krajobrazów, architektury i obiektów. Posłużyły one do sformułowania narracji o jednoznacznie ostrzegawczym i ekologiczno-politycznym tonie. Można zobaczyć m.in. fotografię wykonaną w Centrum im. Hajdara Alijewa w Azerbejdżanie czy zdjęcia Puszczy Białowieskiej, gdzie na drzewach zawieszone są obrazy Konstantego Kalinowskiego, rewolucjonisty, jednego z przywódców powstania styczniowego na terenach Białorusi i Litwy. Duże wrażenie robią zdjęcia ruin i niedokończonych budowli gdzieś na krańcu byłego imperium.

sputnik-photos-koniec_3
Obszerne archiwa fotograficzne, do jakich zalicza się zbiór Sputnik Photos, pozwalają na konstruowanie niemal dowolnych wypowiedzi. Z kilku tysięcy fotografii do wystawy wybranych zostało nieco ponad sto zdjęć. Zarysowano za ich pomocą trzy obszary tematyczne. Pierwszy z nich dotyczy pejzażu zmodyfikowanego przez działalność przemysłową, druga grupa koncentruje się na przedmiotach traktowanych jako „materiał dowodowy” będący pozostałością po mniej lub bardziej niezrozumiałych z perspektywy przyszłości aktywnościach ludzkich. Oddzielną grupę stanowią fotografię architektury, które pokazywane są na slajdach.

sputnik-photos-koniec_2
Prezentowane prace posłużyły więc do sformułowania narracji o jednoznacznie ostrzegawczym i ekologiczno-politycznym tonie. Dochodzimy do wniosku, że ekspozycja jest właściwie ćwiczeniem z wyobraźni, spojrzeniem na archiwum fotograficzne, jakie mogłoby istnieć w przyszłości, za kilkaset, a może nawet kilka tysięcy lat. Jest to zestaw hipotetycznych „pocztówek” wysłanych do nas z czasów, które nastąpią po epoce zdominowanej ekspansywną działalnością człowieka.

Kolektyw Sputnik Photos tworzą: Andrei Balco, Jan Brykczyński, Andrei Liankevich, Michał Łuczak, Rafał Milach, Adam Pańczuk i Agnieszka Rayss. Fotografie zostały wykonane na terenie byłego Związku Radzieckiego w latach 2008-2016.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.