Niepozowane w Galerii FOTO-GEN


Już jutro w Galerii FOTO-GEN Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu odbędzie się wernisaż wystawy „Niepozowane”. Zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt zdjęć wykonanych przez autorów należących do kolektywu Un-Posed.Grupa powstała w 2011 roku z inicjatywy Damiana Chrobaka. Po przerwie, Un-Posed reaktywował się z mocno zmienionym składem: Damian Chrobak, Maciej Dakowicz, Jamie Fyson Howard, Ania Kłosek, Monika Krzyszkowska, Tomasz Kulbowski, Tymon Markowski, Marta Rybicka, oraz Adrian Wykrota. Celem działań kolektywu jest m.in. kształtowanie kreatywności i świadomości wizualnej dotyczącej przestrzeni publicznej. We Wrocławiu zobaczymy więc prace dziewięciorga autorów powstałych w bardzo różnych miejscach na świecie które układają się w opowieść o współczesnej kondycji człowieka. Oglądając zdjęcia zadamy sobie pytanie jak się on zachowuje, czym się otacza, jakie emocje wyraża w miejscach publicznych.


Fotografia uliczna opiera się na rejestrowaniu niezwykłych zdarzeń, czy symboli ukrytych w codziennych sytuacjach. Są one z reguły niezauważane przez większość ludzi. Według Mac Larena, twórcy  terminu „fotografia uliczna”, jest to każda fotografia z wyłączeniem fotografii pozowanej. Członkowie kolektywu poruszają się więc w tym samym obszarze zainteresowań, każdy z nich ma jednak odrębny, indywidualny styl, co pokazuje złożoność i potencjał tkwiący w ich pracach. Jedno jest wspólne i konieczne: wyprzedzanie zdarzeń, bycie bardzo blisko sytuacji i ludzi, fotografowanie codziennie – cierpliwe, instynktowne wypatrywanie decydujących momentów, wartych utrwalenia w kadrze ułamków sekund.
Premiera wystawy, której kuratorką jest Joanna Kinowska, miała miejsce w sierpniu 2016 roku w Brain Damage Gallery w Lublinie. Ekspozycja potrwa do 8 kwietnia 2017 roku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.