Oficjalny koniec systemy 4/3


To musiało w końcu zostać ogłoszone. Po prawie piętnastu latach od wprowadzenia, firma Olympus oficjalnie potwierdziła, że zakończyła produkcję obiektywów do systemu 4/3.

Wszystko zaczęło się na Photokinie 2002. Dwie firmy, Kodak i Olympus rozpoczęły promocję nowego standardu w fotografii cyfrowej który miał nosić nazwę „System 4/3”. Zapowiadano, że będzie to związane z nową konstrukcją aparatów i obiektywów i pozwoli na rejestracja pełnego pola obrazu przenoszonego przez „szkła” a także na uniknięcie zniekształceń. W naszym kraju polski przedstawiciel Olympusa, firma Eurocolor liczył na duże zyski.


W czerwcu 2003 pojawił się więc Olympus E-1, razem z nim zaprezentowano kilka „szkieł”: Zuiko Digital 11-22 mm f/2.8-3.5, Zuiko Digital 14-54 mm f/2.8-3.5, Olympus Zuiko Digital 300 mm f/2.8, oraz Olympus Zuiko Digital ED 50 mm f/2.0 Macro. Niestety, system nigdy nie okazał się tak konkurencyjny, jak oczekiwali projektanci, ale obiektywy cieszyły się bardzo dobrą opinią wśród użytkowników. Ostatni aparat systemu 4/3 pojawił się na rynku 6 lat temu, model E-5 był pierwszą lustrzanką firmy z możliwością kręcenia filmów. Od tego czasu nic się nie działo pomijając fakt, że system stał się podstawą dla standardu Mikro Cztery Trzecie. Został on ogłoszony w 2008 roku, prace nad nim prowadził nie tylko Olympus ale także Matsushita Electric (Panasonic).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.