Ostatnia wystawa Lee Miller


Wczoraj w berlińskiej Galerie Hiltawsky odbył się wernisaż wystawy „Last Gallery Show”. Jest prezentowanych ponad osiemdziesiąt zdjęć Lee Miller (ur. 1907, zm. 1977) – amerykańskiej fotografki, dziennikarki i modelki. Należy ona do najsłynniejszych kobiet-fotografów pierwszej połowy XX wieku.

„Last Gallery Show” to przede wszystkim prezentacja wykonanych przez Lee fotografii począwszy od jej pierwszych, powstałych pod okiem Man Raya zdjęć z Paryża z przełomu lat 1920/30, aż po późne – dokumentujące w latach 1950. wizyty przyjaciół na farmie jej drugiego męża, Rolanda Penrose’a. Trzeba koniecznie zobaczyć te prace, gdyż Lee Miller Archiwum, zawiadujące spuścizną artystki, zadecydowało więcej już nie udostępniać swoich zbiorów.


Z pewnością Lee należała do osób nietuzinkowych, była muzą artystów, ale także znakomitą fotografką. Pozowali dla niej Piccasso, Chaplin czy Max Ernst. Urodziła się w miasteczku Poughkeepsie w stanie Nowy Jork. Studiowała historię sztuki w Paryżu, w latach dwudziestych ubiegłego wieku za namową Conde Nasta rozpoczęła karierę modelki. Fotografowana była przez największe sławy tego okresu: Nicolasa Muray, Arnolda Genthe, Edwarda Steichena. Później  przeniosła się do Paryża, gdzie na swojego nauczyciela wybrała Mana Raya. Obracała się w kręgu artystów surrealistycznych co miało wpływ na jej prace. Uważane są one za najbardziej zdumiewające i najciekawsze w całym dorobku artystki.


Od 1930 roku Lee Miller pracowała dla amerykańskiego „Vogue, później wróciła do USA i otworzyła własne studio i portretowała nowojorską elitę. Podczas II wojny światowej na Wyspach Brytyjskich fotografowała m.in. bombardowania Londynu. Została korespondentką wojenną, towarzyszyła oddziałom alianckim podczas ofensywy w Alzacji czy zdobywaniu Frankfurtu. Z tego okresu pochodzą zdjęcia dokumentujące wyzwolenie Paryża, a także obozów koncentracyjnych w Buchenwaldzie i Dachau. Po zdobyciu Monachium w 1945 roku w prywatnym apartamencie dawnej siedziby Hitlera powstało słynne zdjęcie wykonane przez Davida Schermana (z Life Magazine) zatytułowane Lee Miller w wannie Hitlera. Należy ono do najsłynniejszych fotografii prasowych  II wojny światowej. Następnego dnia Lee uchwyciła Orle Gniazdo w płomieniach, a także alpejską samotnię Hitlera. Później wybrała się na wschód, dotarła do Budapesztu, gdzie była świadkiem rozstrzelania Laszla Bardossyego, byłego faszystowskiego premiera Węgier.Jej powojenna kariera fotograficzna nie układała się najlepiej, artystka nie potrafiła poradzić sobie z depresją, uzależnieniem się od leków i alkoholu. Przez ostatnie 20 lat życia w ogóle nie robiła zdjęć, świat artystyczny praktycznie zapomniał o niej. Jej obsesją stało się gotowanie. Zmarła w 1977 roku, jej spuścizną zaopiekował się jej syn, Antony Penrose. Odkrył archiwum ok. 60 tysięcy negatywów zdjęć matki, w wielu państwach odbyły się wystawy retrospektywne.

Wystawa przy Tucholskystrasse 41 czynna jest do 6 maja 2017 roku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.