Nadchodzi Fujifilm Instax Square


Podczas targów Photokina 2016, firma Fujifilm zapowiedziała wprowadzenie do sprzedaży aparatów Instax Square na wkłady natychmiastowe o proporcjach 1:1. Mają one pojawić się wiosną 2017 roku.

Parę miesięcy temu był dostępny film zachwalający Instax Square, teraz pojawiły się pierwsze zdjęcia aparatu o symbolu SQ10 a także Fujifilm Instax SQ. O drugim wiadomo niewiele, natomiast pierwszy będzie używał wkładów o wymiarach 85,6 mm x 72 mm, natomiast samo zdjęcie ma mieć 62 x 62 mm. Producent wierzy, że pozwoli to fotografom na „rozwinięcie swojej kreatywności i wprowadzi powiew świeżości we współczesnej fotografii natychmiastowej”. Z najnowszych, docierających informacji wynika, że w Instax Square znajdzie się złącze kart microSD, będzie to zatem hybryda analogowo-cyfrowa. Takie rozwiązanie techniczne nie jest nowe, siedemnaście lat temu pojawił się Olympus Camedia C-211 będący wynikiem porozumienia Olympusa i firmy Polaroid. Używał wkładów Polaroid 500.Warto zaznaczyć, że firma Fujifilm nie jest pionierem na rynku fotografii natychmiastowej. Przez 40 lat władał nim samodzielnie Polaroid, a wszystko zaczęło się w 1947 roku kiedy to dr Edwin H. Land opracował technologię pozwalającą na otrzymanie pozytywowego obrazu niemalże natychmiast po dokonaniu ekspozycji. Fujifilm była zainteresowana tym rynkiem, ale dopiero po wielu latach doświadczeń, mogła pochwalić się konkurencyjnym materiałem Fuji FP-100C. W odpowiedzi na to Polaroid zintensyfikował swoje badania. Rezultatem był Polacolor PRO 100 który zastąpi na rynku stary film 669. Tak zaczęła się rywalizacja, obecnie firmy Polaroid już nie ma, a Fujifilm stał się największym producentem materiałów natychmiastowych. Nie jest to duży rynek, ta fotografia zmieniła się. Dawniej znajdowała zastosowanie w wielu dziedzinach, służąc naukowcom, zawodowcom (np. była pomocna w trakcie wstępnych ustaleń planu zdjęciowego) i amatorom. „Imprezowe” aparaty Fujifilm Instax zdobyły już sporą popularność i rozruszały niejedne spotkania przyjaciół.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.