Atlas imigranta. Zdjęcia z Ellis Island sprzed stu lat


Od kilku dni w Muzeum Emigracji w Gdyni czynna jest wystawa „Augustus F. Sherman. Atlas Imigranta”. Ekspozycja jest pierwszą w Polsce tak obszerną prezentacją portretów imigrantów, sfotografowanych na początku XX wieku, na słynnej wyspie Ellis położonej u wybrzeża Nowego Jorku.

Przez Wyspę Ellis, na której działało główne centrum przyjmowania imigrantów do Stanów Zjednoczonych, w ciągu ponad 60 lat przeszło ponad 12 mln ludzi z całego świata. Wśród nich był Henry James, Max Factor, Artur Rubinstein, czy aktorka Pola Negri.


Imigranci byli przesłuchiwani przez urzędników i badani przez lekarzy, ponad sto lat temu niektórych „kandydatów na Amerykanów” uwidocznił na zdjęciach Augustus F. Sherman. Nie był on jednak zawodowym fotografem, ale pracownikiem Biura Rejestracyjnego Stacji Imigracyjnej Ellis Island w latach 1892-1925. Stworzył niezwykłą dokumentację, pozostawił po sobie wiele indywidualnych i grupowych zdjęć uchodźców z Azji, Afryki i Europy – w tym z ziem polskich.


Wystawa prezentuje ponad sto portretów, imigranci stając przed obiektywem w charakterystycznych dla swoich tradycji strojach, pozwolili Shermanowi stworzyć wielokulturowy obraz ówczesnego świata. Na twarzach ludzi widać determinację, smutek i niepokój, jednocześnie zachowują oni godność i dumę nie tylko z tego, kim są, ale też z tego, czego dokonali. Ten zbiór jest dokumentem o wielkiej wartości badawczej, a zarazem pozwala zajrzeć do świata po części straconego – nieznanych kultur i zapomnianych tradycji. Jest także zaproszeniem do refleksji nad warunkami masowego przemieszczania się. Niestety, tylko dla nielicznych imigrantów Ameryka okazywała sie łaskawa. Większość pracowała od świtu do nocy, aby utrzymać rodziny, stworzyły sie enklawy narodowościowe, Do dzisiaj jest w Nowym Jorku  „Mala Polska”, „Mala Odessa”, „Mala Italia”, czy Chinatown.Obecnie stacja na wyspie Ellis od 1990 roku należy do National Park Service i jest siedzibą Narodowego Muzeum Imigracji, które opiekuje się spuścizną fotograficzną Shermana. Wystawę można oglądać do 28 maja 2017 roku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.