Kłopoty ma też Panasonic


Nikon, który przechodzi restrukturyzację i wdraża program dobrowolnych odejść, nie jest jedyną firmą branży foto mającą problemy finansowe. Wszystko na to wskazuje, że Panasonic uruchomił podobne procedury, ale zmiany mogą być głębsze.

Według dostępnych informacji dział odpowiedzialny za aparaty cyfrowe ma zostać wchłonięty przez inny, bardziej rentowny. Portfolio aparatów cyfrowych zostanie ograniczone, wraz ze zmianami oczekuje się, że nastąpi redukcja personelu. Jedynym pocieszeniem może być fakt, że powyższe procedury dotkną też innych gałęzi firmy m.in. zostanie rozmontowana sekcja odpowiedzialna za optyczne napędy dyskowe oraz centrale telefoniczne. Warto zwrócić uwagę, że taka decyzja jest ryzykowna, dział badawczy może realizować bardziej intratniejsze zamówienia, co w dłuższej perspektywie doprowadzi do rezygnacji z rynku foto. Być może spółka skupi się na bardziej zyskownych segmentach biznesu np. medycznym.

***
UPDATE. Panasonic opublikował oświadczenie odnoszące się do powyższych zmian. Przypomina ono dawne komunikaty Radzieckiej Agencji Prasowej TASS w których zaprzeczenie było potwierdzeniem zdarzenia. W oświadczeniu czytamy m.in. że firma integruje wszystkie działy zajmujące się produkcją elektroniki konsumenckiej, w tym dział obrazowania co nie oznacza zmniejszenia ich roli lub pozbycia się. Celem transformacji ma być dalsze pogłębienie relacji z klientami i wzmocnienie oferty produktowej.

Panasonic zainteresował się fotografią pod koniec ubiegłego wieku, marka kojarzona była wtedy ze sprzętem audio i video powszechnego użytku. W ofercie spółki pojawiły się tradycyjne aparaty fotograficzne, niestety nigdy nie opracowano analogowej lustrzanki. Ciekawostką może być fakt, że wówczas firma wspierała Zaawansowany System Fotograficzny (Avanced Photographic System – APS) w jej ofercie pojawił się m.in. kompakt Panasonic C-X200Z wykorzystujący ścieżkę magnetyczną filmu do zapisu informacji o warunkach zdjęciowych a także daty i czasu.

2 responses to “Kłopoty ma też Panasonic

  1. Porównania do radzieckiej propagandy zupełnie bez sensu. Z drugiej strony po co mają robić lustrzankę skoro na półce kamer, aparatów z opcją video i kompaktów są niezrównani!?

    • Ciekawa sprawa z tymi komentarzami dot. Panasonika – różne osoby prawie w tym samym czasie wyraziły swoją opinie używając komputera o tym samym adresie IP. Zastanawiające…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.