Kopalnia Złota Sebastiao Salgado w Kaliszu


W Galerii Sztuki im. Jana Tarasina odbyło się otwarcie wystawy Sebastiao Salgado „Serra Pelada/Kopalnia Złota”. Prezentowana fotografie  pochodzi z cyklu „Robotnicy” nazywanego „Globalną Epopeją”. Zdjęcia można oglądać do 27 maja.

Sebastiao Salgado urodził się w 1944 roku w Aimorés, małej brazylijskiej miejscowości położonej w stanie Minas Gerais. Jest ceniony na całym świecie za czarno-białe cykle fotograficzne, dokumentujące problemy społeczne człowieka: migracje, adaptacje imigrantów w nowych krajach osiedlenia, skutki prowadzenia konfliktów etnicznych oraz prezentujące naturę w niedostępnych, nietkniętych przez cywilizację obszarach. Zdjęcia Salgado pokazują problemy i tragedie, ale – co należy podkreślić z naciskiem – w jego pracach nawet najbiedniejszy i najnieszczęśliwszy człowiek nie jest pozbawiony pełnej, człowieczej godności. Po prostu fotografując Salgado udowadnia swój szacunek dla fotografowanego człowieka, i człowieka w ogóle. To bardzo trudne i bardzo piękne.


Obecna wystawa nie jest pierwszym pokazem zdjęć tego artysty w Polsce. Mieliśmy już prezentację kilkuset prac Salgado w CSW, fotografie były też eksponowane w obecnie nieistniejącej niestety Galerii Yours. Omawiana wystawa jest mniejsza, ale również robi niezwykłe, poruszające wrażenie. Jest to opowieść o ludziach ogarniętych gorączką złota w kopalni Serra Pelada i należy do najbardziej reprezentatywnych części całego cyklu. Czarno-białe zdjęcia, a na nich mrowie ludzi. Przyczepionych do skał, drążących je w poszukiwaniu szlachetnego kruszcu. Salgado gdy zobaczył gigantyczną dziurę w ziemi, w której pracowało pięćdziesiąt tysięcy kopaczy, bez żadnego odgłosu działającej maszyny – wspominał: „każdy włos na moim ciele się zjeżył. Piramidy, roztaczała się tu historia ludzkości. Dotarłem do zarania dziejów”.Pokazywane fotografie mogą wzbudzać w odbiorcach skrajne uczucia, ale jedno pozostaje pewne: obok zdjęć Salgado trudno przejść obojętnie. I tym sposobem artyście udaje się osiągnąć jego zamierzony cel – zmusić do refleksji i dyskusji. Autor używa swego medium do opowiedzenia życia ludzi, życia, które obserwował z respektem pomimo surowości okoliczności, w jakich się znajdował. Z pewnością udowodnił, że „Ziemia jest słona od łez”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.