Schyłek Peerelu. Lata 80. w zdjęciach z agencji FORUM


Jeszcze przez miesiąc w krakowskim Muzeum PRL-u można oglądać wystawę „Schyłek Peerelu. Lata 80. w zdjęciach z agencji FORUM”. Pokazywanych jest kilkadziesiąt fotogramów wykonanych w latach 1980–89, ich autorami są m.in. Henryk Hermanowicz, Robert Kosieradzki i Jerzy Szot.


Zdjęcia mają obrazować codzienne życie obywateli ostatniej dekady Polski Ludowej. Z pokazywanych prac wyłania się jednak ponury i groteskowy obraz: szarość wielkich miast i smutek prowincji, praca, czas wolny, kolejki, puste sklepy, hasła propagandowe widoczne w zakładach pracy i na ulicach. Zobaczymy też fotografię przedstawiającą rolkę papieru toaletowego na łańcuchu z kłódką,  czy robotnicę wbijającą gumowym młotkiem korki do butelek w Fabryce Win Owocowych.


Ostatnia dekada Peerelu naznaczona jest symptomatycznym zjawiskiem – wśród Polaków narasta poczucie realnej absurdalności. System pozbawiony społecznego poparcia, trwa już tylko siłą bezwładu, kryzys gospodarczy przestał być postrzegany jako wynaturzenie realnego socjalizmu i „chwilowa trudność”. Sklepowe półki świecą pustkami, a wiele towarów jest do kupienia tylko za dolary. Umacnia się przekonanie, że marazm i niedostatek są wpisane w naturę ustroju, coraz więcej osób ucieka w prywatność, zamyka się w kręgu rodziny i przyjaciół, traktuje komunistyczne państwo jako wrogą instytucję.


Wiele z prezentowanych na wystawie prac nie powstało na zlecenie redakcji, ale z pasji i potrzeby rejestrowania tamtej rzeczywistości. Często wykonano je ukradkiem, spod kurtek i płaszczy i na ogół trafiały „do szuflady” – dziś stanowią wyjątkowy dokument tamtych czasów, pokazujący Polskę daleką od obrazu oficjalnej propagandy. Ekspozycję, którą można oglądać do 4 czerwca, uzupełniają komentarze historyka prof. Piotra Osęki.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.