Polaroid. Następny etap w historii


W tym roku przypada 80. rocznica powstania Polaroid Corporation. Jednak tego przedsiębiorstwa już nie ma, a obecnie właścicielem marki Polaroid i praw patentowych, jest firma PLR IP Holdings, LLC. Kilka dni temu została ona nabyta przez zespół osób kierowanych przez polskiego inwestora Sławomira Smołokowskiego.

To niezwykle tajemnicza osoba.  Z pochodzenia Ukrainiec (używał imienia Wiaczesław), do Polski przyjechał w 1986 roku i zajął się handlem sprzętem elektronicznym. Jego partnerem biznesowym został Grzegorz Jankilewicz, razem w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku zbili fortunę na sprzedaży ropy naftowej. Ich firma (J&S Service and Investment) dostarczała większość tego surowca dla naszych rafinerii. To właśnie ich wybrali rosyjscy magnaci naftowi na pośredników w handlu z Europą Środkową. J&S była badana przez NIK oraz przez sejmową komisję śledczą. Ciekawostką może być fakt, że w 2008 roku fundacja J&S Pro Bono Poloniae sponsorowała XXVII Ogólnopolskie Warsztaty Fotograficzne DIASTAR. Obecnie Sławomir Smołokowski handluje  ropą na skalę globalną wraz ze wspólnikami w Mercuria Energy Group Limited z siedzibą w Szwajcarii. Inwestuje również w Polsce w różne biznesy, zajmują się importem i eksportem produktów chemicznych i ropopochodnych. Jest większościowym udziałowcem w „Impossible Project”, firmie, która zakupiła w 2008 roku fabrykę Polaroida.


Firma Polaroid Corporation została założona w 1937 roku przez Edwina Herberta Landa. Początkowo zajmowała się produkcją lamp biurowych, okularów i sprzętu wojskowego. Prawdziwy sukces odniosła po opatentowaniu (w 1947 roku) i wprowadzeniu na rynek rewolucyjnego systemu błyskawicznego procesu fotograficznego i aparatów wykorzystujących ten proces. Skutecznie eliminowano konkurencję, należy wymienić głośny proces sądowy z Kodakiem w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku.


Kłopoty zaczęły się w momencie pojawienia się minilabów i punktów szybkiego wywoływania zdjęć, pozwalającymi na osiągnięcie tych samych efektów tańszym kosztem. Na dodatek firma Fujifilm zaczęła lansować konkurencyjną i tańszą metodę pozyskiwania natychmiastowych fotografii. Gwoździem do trumny było pojawienie się na rynku aparatów cyfrowych. 11 października 2001 r. ogłoszono bankructwo. Większość aktywów firmy przejęła spółka Polaroid Holding Company (PHC) utworzona przez głównego wierzyciela dawnego koncernu, Bank One. Później właściciele praw patentowych i marki Polaroid zmieniali się: Petters Group Worldwide, Patriarch Partners, PLR IP Holdings, LLC. Cały czas pojawiały się aparaty i osprzęt z logiem nieistniejącej już firmy, doszło nawet do głośnego procesu sądowego (kliknij info) z Nikonem.

Zobacz wideo:

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.