Dziś rusza Miesiąc Fotografii w Krakowie 2017


Już za parę godzin oficjalnie rozpocznie się jubileuszowy Miesiąc Fotografii w Krakowie. Festiwal należy do najważniejszych europejskich wydarzeń fotograficznych. Tematem przewodnim tegorocznego Programu Głównego jest hasło „zewnątrz wewnątrz”. Impreza potrwa do 18 czerwca 2017 roku.

Hasło przewodnie tegorocznego Festiwalu zostało sformułowane kuratora imprezy Gordona MacDonalda. Definiuje rolę fotografa jako pozostającego na zewnątrz przedstawianych zdarzeń, skrytego za aparatem badacza-obserwatora. Taka pozycja umożliwia manipulację: można sztucznie wykreowanym sytuacjom nadać wrażenie realności, a zarazem zakwestionować wiarygodność każdego obrazu. „Nic nie jest prawdą i nic nie jest fałszem – wszystko może być prawdziwą fikcją zwodniczego faktu” – pisze kurator.


Oprócz programu głównego, na gości czekają także m.in.: Sekcja ShowOFF, Przegląd Portfolio oraz dziesiątki wydarzeń towarzyszących. Niektóre wystawy już trwają – należy wymienić ekspozycję prac  Susan Lipper Grapevine 1988-1992 (zdjęcia poniżej) w MOCAK-u  która na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie dokumentu. U dociekliwego widza konwencjonalne obrazy życia małej miejscowości w Wirginii Zachodniej budzą jednak podejrzliwość, skłaniając do zastanowienia się nad udziałem autorki, a także jej modeli, w kreowaniu prowincjonalnego edenu.Z kolei Diana Lelonek przedstawia w MOCAK-u pierwsze wyniki projektu Liban i Płaszów – nowa archeologia. Na terenie dawnego kamieniołomu Liban oraz byłego niemieckiego obozu KL Plaszow artystka badała nakładające się na siebie geologiczno-historyczno-antropologiczne ślady: od prehistorycznych skamielin, przez pozostałości drugiej wojny światowej, po współczesne śmieci. Jaki przekaz zbudujemy sobie z zebranych przez nią elementów? Dużym wyzwaniem będzie wystawa Nierozstrzygający moment w Muzeum Etnograficznym powstała w oparciu o materiały Gordona MacDonalda z UFO Photo Archives Wendelle’a Stevensa. Czy „niezbite dowody” na to, że nie jesteśmy sami we wszechświecie i regularnie odwiedzają nas Obcy, nie są po prostu monumentalnym fałszerstwem? I co o nas samych mówi popularność „teorii spiskowych” oraz „faktów alternatywnych” we współczesnym świecie?


Punkt obserwacyjny to z kolei prezentacja materiałów z archiwum Warszawskiego Towarzystwa Badań NOL „UFO-Video”, które przez ponad trzydzieści lat działało pod patronatem Muzeum Techniki znajdującego się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Różne, bazujące na uczuciach widza rodzaje manipulacji stosują autorki prac, które zobaczymy na wystawie Wojna, jaką widzimy w Bunkrze Sztuki. Może w dobie atakującego zewsząd wojennego reportażu uda im się wytrącić nas z roli chłodnego obserwatora i na nowo obudzić stępioną przez medialne obrazy wrażliwość i empatię.


Wystawom towarzyszyć będą spotkania mistrzowskie, premiery książek, prezentacje, warsztaty, projekcje filmów i oprowadzania kuratorskie. Po raz pierwszy do programu głównego, oprócz wystaw przygotowanych specjalnie dla festiwalu, zaproszono przedsięwzięcia mające już wcześniejszą historię. Znalazła się wśród nich 18. edycja projektu Fotografia Kolekcjonerska z wystawą Rzeczy. Przedmiot i obiekt w polskiej fotografii. Nowością jest także zespołowa praca kuratorów przeznaczonej dla debiutantów konkursowej sekcji ShowOFF nad wyłonieniem zwycięzców i przygotowaniem ich wspólnej prezentacji. Projekty laureatów (Terje Abusdal, Jan Cieślikiewicz, Polina Karpova, Lucie Khahoutian, Flor Maesen, Viacheslav Poliakov, Kaja Rata, Karolina Wojtas) poznamy na wystawie Nie przygryzaj warg. Masz już krew na ustach w Centrum Filmowym Kraków na Zabłociu. Ważną część festiwalowych wydarzeń towarzyszących od lat stanowi cykl Spotkań mistrzowskich. Zapraszani są na nie zarówno artystów prezentujących swoje wystawy w programie głównym, jak i specjalistów, którzy wzbogacą dyskusję wokół tematu festiwalu i opowiedzą o nowych tendencjach w świecie fotografii.

Festiwalowe wystawy i wydarzania będą się odbywać w: Bunkrze Sztuki, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK-u, Muzeum Etnograficznym, Muzeum Fotografii w Krakowie, Galerii Starmach, Galerii ZPAF, Galerii Henryk, Centrum Filmowym Kraków, Centrum Biurowym Lubicz i galerii currentart.space.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.