Panono 360. Z biznesem różnie bywa


Pojawiły się informacje, że założyciele firmy Panono w ofercie której znalazła się m.in. kamera o kształcie 11-centymetrowej średnicy kuli na powierzchni której rozmieszczono 36 obiektywów z matrycami, złożyli wnioski w sądzie w Berlinie o postępowanie upadłościowe.

Projekt budowy takiego urządzenia wystartował prawie cztery lata temu. Potrzebna była tylko kampania crowdfundingowa, konstruktor Panono, Jonas Pfeil, oczekiwał, że przyniesie ona około 900 tysięcy dolarów. Dla osób, które wsparły projekt przewidziano specjalną cenę kamery 550 USD. Początkowo wszystko poszło dobrze dla niemieckiego start-upu, kampania na Indiegogo wygenerowała 1,25 miliona dolarów. Wkrótce jednak stało się jasne, że zespół nieprawidłowo oszacował czas potrzebny do wdrożenia projektu. Ostateczny produkt miał zostać dostarczony w 2014 roku, ale drugi prototyp pojawił się dopiero w lutym 2015. Parę miesięcy później ogłoszono pierwsze dostawy dla klientów detalicznych, którzy nie brali udziału w kampanii a płacili znacznie wyższe ceny. Zraziło to osoby, które wsparły start-up, wydaje się, że później skończyły się środki na masową produkcję i ewentualne koszty wysyłki do sponsorów projektu. Należy zaznaczyć, że postępowanie upadłościowe niekoniecznie oznacza likwidacje firmy. Czasami jest to sposób na reorganizację i „wyjście na prostą”. Długi są renegocjowane, aby kontynuować działalność. W przypadku Panono najcenniejszy jest algorytmu „szycia” i przetwarzania obrazu.


Kamera Panono wykorzystuje 36 ujęć, które składane są poprzez specjalne oprogramowanie w sferyczną panoramę o rozdzielczości 108 mln. pikseli. Panoramy, dzięki aplikacji mobilnej dostępnej na urządzenia z systemem Android i iOS z łatwością można ściągnąć na smartfon lub tablet. Wykonanie ujęcia jest bardzo proste i polega na wyrzuceniu kamery do góry, a ta, gdy osiągnie maksymalną wysokość, wyzwoli migawki. Inną metodą fotografowania było umieszczenie aparatu na statywie lub dedykowanym selfie sticku, ale wtedy fotografie nie będą robić takiego wrażenia.

Urządzenie pojawiło się w testach kilku redakcji, w Polsce zapisy na kamerę w cenie 8999 złotych prowadził sklep Cyfrowe.

Zobacz wideo:

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.