Fotofestiwal 2017 rozpoczęty. Nagrodę główną odebrała Dominika Gęsicka

Wczoraj w Fabryce Sztuki w Łodzi zainaugurowano 16. edycję Międzynarodowego Fotofestiwalu. Grand Prix oraz 10 000 zł za projekt „This is not real life” otrzymała Dominika Gęsicka. Nagroda Fotograficznej Publikacji Roku za książkę „Zofia Chomętowska. Albumy fotografki” trafiła do Fundacji Archeologii Fotografii i Muzeum Warszawy.


W tym roku Fotofestiwal odbywa się pod hasłem „Dasz wiarę? Can You Imagine?”, a wystawę kuratorską „Śmietniki zamiast serc – ludzie pozbawieni są duszy” przygotował sam Augustin Rebetez (jego znakiem rozpoznawczym są czarne ptaki, człekokształtne stwory i niesamowite konstrukcje). Po wręczeniu nagród tegorocznym laureatom nastąpiło otwarcie m.in. wystaw Augustina Rebeteza, Noémie Goudal „Southern Light Stations”, Martina Kollara „Provisional Arrangement” oraz finalistów Grand Prix Fotofestiwalu 2017. Warto wybrać się na wystawę mistrza artystycznej mistyfikacji – Joana Fontcuberty. Jest to pierwsza w Polsce tak duża prezentacja dorobku jednego z najbardziej znanych artystów, kuratorów i teoretyków fotografii. Zobaczymy trzy projekty : „Fauna”, „Herbarium” i „Konstelacje” które są prezentowane pod wspólnym tytułem „Science & friction”. Do tematu tegorocznej edycji Fotofestiwalu nawiąże także wystawa książek fotograficznych oraz wybrane projekcje filmowe. Aby Fotofestiwal w całości nie pozostał w świecie fikcji, agencja fotoreporterów i dokumentalistów NOOR zorganizuje wystawę oraz imprezę z okazji swoich dziesiątych urodzin.


W drugi weekend festiwalu zostanie zaprezentowana wielkoformatowa, spektakularna projekcja zdjęć z archiwum firmy Veolia Energia Łódź – ENERGIA CZASU. 110 LAT ENERGETYKI ŁÓDZKIEJ. Autor zdjęć Wiktor Jekimenko udokumentował rozbudowę i pracę łódzkiej elektrociepłowni EC1. W tym archiwum znajdują się portrety grupowe jej pracowników oraz widoki Łodzi z początku zeszłego wieku. W tym samym czasie odbedą się również projekcje filmowe zorganizowane we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Filmu Transatlantyk: premiery najciekawszych dokumentów o fotografii (m.in. o Josefie Koudelce i Robercie Franku), ale i filmy poszukujące nowej formy wespół z fotografią: premiera “Ascent” artystki wizualnej Fiony Tan oraz krótkie metraże, nazywane foto-filmami, prezentowane wcześniej na festiwalu Les Nuits Photographie. Natomiast w Off Piotrkowska zawisną ogromne balony z portretami mieszkańców miasta. Będzie to instalacja berlińskich artystów street-artu z popularnej grupy Mentalgassi.

W programie 16. edycji Fotofestiwalu znajdą się także wystawy towarzyszące, prezentacje książek, a także wieczorne pokazy slajdów, imprezy, spotkania autorskie i oprowadzania. Główną sceną Fotofestiwalu jest Art_Inkubator przy ul. Tymienieckiego 3. Festiwal potrwa do 11 czerwca.

Zobacz wideo:

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.