Goerz Citograph 35 mm f/8. Ciekawostka


W tym tygodniu powinien pojawić się obiektyw typu „naleśnik” czyli Goerz Citograph 35 mm f/8. Będzie on przeznaczony do aparatów z mocowaniem Sony E, Fujifilm X, oraz Leica M. Zaletą nowego „szkła” będą niewielkie rozmiary i mała masa co może być dobrym rozwiązaniem dla podróżników czy osób, które nie rozstają się z aparatem.


Szykuje się więc obiektyw typu „fixed focus”, na razie nie ma o nim żadnych danych. Wiadomo jedynie, że ma składać się z 4 elementów ustawionych w 3 grupach. Warto jednak zwrócić uwagę, że to kolejny przykład wykorzystania starej i zasłużonej marki do wprowadzania na rynek tanich produktów (podobna sprawa ma się z Meyer-Optik Görlitz).

Firma CP Goerz odegrała dużą rolę w historii fotografii. Została założona w 1886 roku przez niemieckiego przedsiębiorcę Carla Paula Goerza. Początkowo produkowała narzędzia kreślarskie, w 1888 roku w jej ofercie pojawiły się aparaty i obiektywy (m.in. Goerz Dagor, Goerz-Hypergon). Firma odniosła sukces, stała się spółka akcyjną, w 1911 roku liczba zatrudnionych wzrosła do 2,500 osób. Dużą uwagę poświęcano produkcji wojskowej, podczas I wojny światowej Goerz był głównym dostawcą sprzętu optycznego dla armii niemieckiej i austriackiej. Po ustaniu konfliktu firma wpadła w kłopoty finansowe, próbowano dostosować profil produkcji do celów cywilnych. W 1926 roku Goerz połączył się z ICA, Contessa-Nettel i Ernemann, tworząc Zeiss Ikon. Warto zwrócić uwagę, że była jeszcze amerykańska „placówka” pod nazwą C. P. Goerz American Optical Co która produkowała sprzęt optyczny do 1972 roku (firma współpracowała m.in. z Bolexem). Została kupiona przez Schneider Optics, filię Jos Schneider Optische Werke (a.k.a. Schneider Kreuznach) i od tego czasu nikt nie słyszał o marce Goerz.

UAKTUALNIENIE: Niestety, obiektyw pojawi się dopiero wiosną 2018 roku, w tym tygodniu wystartowała kampania na Kickstarterze. Spodziewana cena 550 USD.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.