V Międzynarodowy Festiwal Fotografii WSCHODNIA 2017


Już za cztery dni rozpocznie się V Międzynarodowy Festiwal Fotografii Wschodnia 2017. Organizatorem przedsięwzięcia jest Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne, tegoroczna edycja festiwalu składa się z dziesięciu wystaw fotograficznych oraz towarzyszących im spotkań.


Zobaczymy zdjęcia Gil’a Cohen-Magena („W kręgu chasydów”), Menachema Kipnisa („Miasto i oczy”), Jakuba Ochnio („Tajne spotkanie”) i Swietłany Seredenko („Niekończąca się historia”). Na wystawach zbiorowych pokaże się też kijowski Fotoklub 9×12 oraz Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne („Dwa wiersze”). Zostaną zaprezentowane również projekty: „Izrael wczoraj i dziś”, „Nieistniejące miasto”, „Żydzi na Zamojszczyźnie”, oraz „Świat utracony. Żydzi polscy. Fotografie z lat 1918-1939”.

Warto więc wybrać się do Zamościa, na zwiedzających będą czekały nie tylko kadry z zaginionego żydowskiego świata lat 20. i 30. XX wieku, ale także oblicze współczesnego Izraela. Poznamy prace Menachema Kipnisa, wybitnego, a dziś zapomnianego żydowskiego fotografa który wykonywał zdjęcia na zamówienie nowojorskiego dziennika „The Yiddish Forward”. Pasjonowała go fotografia uliczna, artysta rejestrował różne scenki rodzajowe, zdarzenia, domy, targowiska, podwórka, na jego zdjęciach znajdziemy widoki nie tylko Warszawy, Krakowa, ale także miejscowości mniejszych: Dubna, Otwocka, Falenicy, Żytomierza i Równego. Z kolei zestaw prac Jakuba Ochnio ukaże chasydów pielgrzymujących z całego świata do grobu cadyka Elimelecha w Leżajsku. Był to jeden z pierwszych cadyków w historii judaizmu, napisał dzieło Noam Elimelech będące fundamentem chasydyzmu. Warto też zwrócić uwagę na prace Gila Cohen-Magena, ten izraelski fotoreporter przez 10 lat podpatrywał codzienność ultraortodoksyjnych chasydów w jerozolimskiej dzielnicy Mea Szearim. Fotografował chasydzkie wesele, ceremonie obrzezania, odkupienia pierworodnego syna, pierwsze postrzyżyny, święto chanuka czy rytualną kąpiel.Wszystkie wystawy będzie można oglądać do końca sierpnia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.